środa, 22 lipca 2015

RZESZÓW: będzie studium wykonalności dla Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej

Sprawa szybkiej kolei w Rzeszowie nie tyle nie cichnie, co nabiera tempa. Sejmik województwa podkarpackiego pozytywnie rozpatrzył pomysł przeprowadzenia studium wykonalności dla tej inwestycji. Ma ona zostać ukończona do 2023 roku.

Jak powiedział wicemarszałek Podkarpacia Wojciech Buczek, głównym zadaniem sieci kolei dojazdowej będzie stworzenie systemu komunikacji kolejowej wokół Rzeszowa, która zapewni sprawny dojazd do stolicy regionu.

Wstępnie oszacowano, że studium wykonalności, na które zgodę wyraził Sejmik, będzie kosztować około 1 mln zł. Cały projekt, na który składać się będzie modernizacja i budowa nowej infrastruktury (np. do lotniska w Jasionce), a także zakup niskopojemnego taboru, pochłonie ponad 300 mln zł. Województwo chce realizować projekt z pieniędzy POIiŚ na lata 2014-2020. Przetarg na wykonanie studium będzie przygotowywany jeszcze latem. Jego zwycięzca będzie musiał przedłożyć również wniosek o dofinansowanie projektu z funduszy zewnętrznych.

Projekt Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej zakłada modernizację bądź dobudowanie przystanków osobowych (około 10) na liniach z Rzeszowa w kierunku Przeworska, Kolbuszowej, Dębicy i Strzyżowa. Pociąg ma dojechać także do lotniska w Jasionce (obecnie odlatuje z niego od 8 do 10 rozkładowych samolotów dziennie). W Rzeszowie powstać ma też intermodalny dworzec.


Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane