wtorek, 7 lipca 2015

"Tam pociągiem nie dojedziesz..." Odcinek 29: Złotoryja

Stacja kolejowa w Złotoryi uruchomiona została 15 października 1884 roku, wraz z utworzeniem połączenia Legnicy i Jerzmanic Śląskich, obecnie figurującego na sieci pod numerem 284. W roku 1906 otwarto linię kolejową 316 do Rokitek przez Chojnów, dzięki czemu stacja stała się sporym węzłem kolejowym.

Linia, która przechodzi przez Złotoryję, jest w całości jednotorowa i zelektryfikowana. Obecnie nie jest prowadzony ruch pociągów, ze względu na nieatrakcyjny czas przejazdu. Pierwotnie ruch pociągów zawieszono w roku 1995. Reaktywacja połączeń do Wrocławia nastąpiła 14 grudnia 2008. Po kilku miesiącach codzienne połączenia ograniczono do weekendów. Ostatnie składy zlikwidowano we wrześniu 2009 roku.

W skład stacji, poza nieczynnymi 2 peronami, wchodzi zespół budynków dworcowych (obecnie mocno zapuszczone), a także nastawnie, 2 wieże wodne, magazyny z rampą i placem ładunkowym, Ruchem sterowały semafory kształtowe. Nie ma co liczyć na wznowienie ruchu pasażerskiego w Złotoryi. Samorząd wojewódzki zadeklarował bowiem przejęcie jedynie odcinka z Jerzmanic do Lwówka Śląskiego, który nie obejmuje wspomnianej stacji.

fot. Maciek Kwiatkowski (CC BY 3.0, pl.wikipedia.org)

Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane