wtorek, 28 lipca 2015

"Tam pociągiem nie dojedziesz" Odcinek 32: Zegrze Południowe

Do Zegrza, stacji kolejowej położonej w miejscowości Zegrze Południowe tuż nad Zalewem Zegrzyńskim, pociągi zaczęły docierać kilka lat przed I wojną światową. Wówczas to powstała linia kolejowa, dziś numerowana jako 28. Do roku 1972 możliwe było prowadzenie składów trakcją elektryczną, z uwagi na elektryfikację trasy.

Popularna linia, o długości niespełna 3 kilometrów, łącząca Zalew ze stacją w pobliskim Wieliszewie, zapewniała dogodną komunikację z miejscem letniego relaksu dużej liczby warszawiaków, którym Zegrze pozostaje do dzisiaj. Niestety, w roku 1994 pociągi przestały kursować, na fali licznych likwidacji lokalnych przewozów. W tej chwili dojazd pociągiem z centrum Warszawy możliwy jest wyłącznie do stacji Wieliszew. W roku 2000 zwinięto sieć trakcyjną, a w kilka lat później cała linia stała się nieprzejezdna. W ostatnich latach Zegrze miało okresowe przygody ze składami towarowymi, które jednak nigdy nie trwały dłużej niż kilka miesięcy. Obecnie na linii brakuje sporego odcinka szyn, które zostały ukradzione.

Stacja składała się z jednego toru i jednego peronu. Istniał także mały budynek stacyjny, rozebrany w październiku 2005 roku. Na ten moment teren stacji jest niesamowicie zarośnięty wszelką roślinnością. Aktualne są plany reaktywacji linii w przyszłości, co zapewne spotkałoby się z niesamowitą aprobatą ze strony lokalnych społeczności. Warto nadmienić, że budynek dworca w Zegrzu Południowym był ładnym, i dość nowoczesnym jak na tamte czasy, miejscem.

Z Zegrza wychodziła także linia kolei wąskotorowej do warszawskiego Wawra przez Ząbki. Była ona użytkowana w latach 1916 – 1923, kiedy to została rozebrana.

Dogorywający budynek dworca Zegrze (wikimapia.org)
Pozostałość po peronie. W tle widoczne metalowe ogrodzenie, zamykające stację od strony Wieliszewa (wikimapia.org)

Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane