niedziela, 12 lipca 2015

Tramwaje w Polsce - Wrocław, linia 0

Historia tramwajów we Wrocławiu sięga czasów niemieckich, kiedy to 10 lipca 1877 otwarto pierwszą trasę tramwaju konnego między Krasińskiego a ZOO. Pierwszy tramwaj elektryczny pojawił się na ulicach miasta w roku 1893. Od tego momentu przez wiele lat sieć nieustannie rozwijała się, dzięki czemu Wrocław może poszczycić się jedną z najgęstszych sieci tramwajowych na terenie naszego kraju. Dziś we Wrocławiu jest ponad 90 kilometrów torów tramwajowych, po których kursują 22 linie o łącznej długości ponad 258 kilometrów.

Rzeszów ma swoje "koło" autobusowe, a Wrocław - tramwajowe. I jest to jedyne polskie miasto z okrężną linią tramwajową. Pierwsza wersja linii okólnej powstała jeszcze jako tramwaj konny w roku 1885, na trasie od Dworca Głównego przez  Dąbrowskiego, Krasińskiego, Słowackiego, Wyszyńskiego, Sienkiewicza, Matejki, Prusa, Kilińskiego, Jedności Narodowej, Dubois, Mieszczańską, Władysława Jagiełły, Mostową, Podwalem, Legnicką, Nabycińską, Braniborską, Tęczową, Świebodzką, Sądową i Piłsudskiego. Od tego czasu linia okrężna jest nierozerwalnie związana ze strukturą miejskich tramwajów.

Obecna trasa linii 0 od lat prowadzi z Dworca Nadodrze przez Plac Grunwaldzki, Dworzec Główny i rejon Dworca Świebodzkiego. Ciekawostką jest, że wszystkie linie mają punkt wspólny z linią 0. Kursuje ona w dwóch wariantach: 0P zgodnie, oraz 0L przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Obie jeżdżą wyjściowo co 15 minut. Linia liczy niemal 10 kilometrów i 24 przystanki. Czas jazdy to ok. 30 minut.

Nagrania z jazdy wrocławskimi tramwajami w wysokiej jakości oglądać możemy dzięki Panu Piotrowi Hebdzie, który udostępnił je na Youtube.
Linia 0 w roku 1984 (fot Felix O, Wikimedia Commons)

Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane