poniedziałek, 10 sierpnia 2015

"Czy wiesz, że...?" - tunel tramwajowy w Bratysławie

Skoro jesteśmy z "Nocną szyną" na etapie Bratysławy, czas na kilka ciekawostek związanych z tym miastem. To, że w stolicy Słowacji planowano zarówno szybki tramwaj, jak i metro, każdy zainteresowany już wie. Najważniejszym jednak elementem tramwajowej infrastruktury miasta jest tunel pod wzgórzem zamkowym.

Tunel otwarto w roku 1973, między ulicą Kapucyńską a Dworzakowym Nabrzeżem, tuż przy pomniku Chatama Sofera, wielkiego żydowskiego duchownego, zmarłego w Bratysławie w roku 1839. Tunel o długości przeszło kilometra jest w całości obmurowany, zwieńczony do szpica. Okazałe kamienne westybule po obu stronach przywodzą na myśl tunele kolejowe z poprzedniej epoki. Tunel dał alternatywę dla jedynej trasy tramwajowej wzdłuż Dunaju, dzięki czemu podróż do centrum Bratysławy z dzielnic Dubravka czy Karlova Ves skróciła się o kilkanaście minut.

W roku 2012 tunel został zamknięty. Podjęto wówczas prace, dzięki którym cała wymurówka obiektu została odnowiona. Pojawiło się też nowe oświetlenie, dzięki czemu można podziwiać piękno konstrukcji w czasie zwykłej jazdy tramwajem.

fot. Tomáš Šereda (www.ttstudio.sk)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane