niedziela, 9 sierpnia 2015

Nowe wzory legitymacji szkolnych z numerem PESEL

23 stycznia 2015 roku wprowadzono wymóg wpisywania numeru PESEL w legitymacjach szkolnych. Podstawą jest Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 29 grudnia 2014 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych (Dz. U. z 2015 r. poz. 23) określające nowy wzór legitymacji szkolnej uczniów i słuchaczy wszystkich typów szkół, z wyjątkiem uczniów niepełnosprawnych (MEN-I/50a/2) oraz wzór legitymacji szkolnej ucznia niepełnosprawnego (MEN-I/50a-N/2).

Szkoły ciągle mają problem z realizacją tego zadania, wobec czego na legitymacjach uczniów nie zawsze widnieje PESEL. Niektóre placówki wybrnęły z tego, wpisując numer ręcznie i opatrując go szkolną pieczątką. O ile przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej nie przywiązują szczególnej wago do tej sprawy, o tyle na kolei niejeden gimnazjalista czy licealista dorobił się już mandatu. Trudno jednak winić uczniów za niesubordynację placówek oświatowych względem Ministerstwa. W związku z tym przewoźnicy kolejowi często odstępują od nakładania mandatów lub ich egzekucji, anulując je. To jednak wkrótce się zmieni.

Przykładowo Koleje Mazowieckie zdecydowały się przedłużyć okres informacyjny do 30 września. W tym czasie na uczniów nie będą nakładane kary za legitymację bez numeru PESEL. Trudno się jednak spodziewać, ze jakikolwiek kolejowy przewoźnik w Polsce przymknie oko na taki stan rzeczy jesienią, kiedy nowe legitymacje powinny być już w rękach każdego ucznia.

Nowy wzór legitymacji szkolnej

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane