piątek, 21 sierpnia 2015

PKP SA wprowadza nową kategoryzację dworców w Polsce

PKP SA zamierza zmienić kategoryzację dworców kolejowych w Polsce. Dotychczas dworce przydzielano do grup A, B, C i D, które uwzględniały jedynie liczbę odprawianych podróżnych rocznie. Teraz kategorii ma być aż sześć, z czego jedna zacna wielce – P, czyli Premium. Jak informuje Piotr Ciżkowicz z Zarządu PKP SA, chodzi o wyraźne zaznaczenie usług i możliwości, jakie podróżnemu daje dany dworzec. Dzięki takiemu systemowi podróżny ma od razu wiedzieć, co go na danym dworcu kolejowym czeka.

W kategorii P, czyli najwyższej Premium, znajdzie się 16 największych dworców kolejowych w Polsce, które poza wszelkimi rodzajami pasażerskich połączeń kolejowych oferują także szereg usług i rozrywek. Będą to m.in. Warszawa Centralna, Kraków Główny, Poznań Główny czy Katowice. Kolejną kategorią będzie W, czyli dworzec wojewódzki. W tym gronie znajdą się chociażby Słupsk, Rzeszów czy Olszyn, oferujące podróżnym poza usługami kolejowymi także kioski, małą gastronomię czy chociażby bankomat. Później wymagania będą spadały, i rozłożą się na cztery pozostałe kategorie: A, R, L i T, mające znaczenie dla aglomeracji, regionu, ruchu lokalnego bądź wyłącznie pod względem turystycznym.

Ilość podróżnych przestanie być wobec tego jedynym czynnikiem determinującym kategorię dworca kolejowego w Polsce. Warto też uświadomić sobie, że dworce Premium zasadniczo pokrywają się tymi, które zintegrowane są z innymi środkami transportu oraz obszerną galerią handlową.

Warszawski Dworzec Centralny - jeden z najbardziej Premium

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane