czwartek, 27 sierpnia 2015

RZESZÓW: wrześniowe nowości kolejowe

Samorząd województwa podkarpackiego systematycznie wprowadza wizję rozwoju transportu kolejowego, na miarę swoich skromnych możliwości rzecz jasna. Po udanej, wakacyjnej reaktywacji połączenia z Jasła do Komańczy w weekendy, kiedy to szynobusem Przewozów Regionalnych najczęściej jeździł komplet pasażerów (a nawet więcej), wrzesień przywita nas kilkoma nowościami.

Od 1 września uruchomione zostaną aż 4 pary pociągów w dni powszednie, na trasie Rzeszów – Boguchwała – Rzeszów. Przejazd trasy w czasie 13 minut to atrakcyjna oferta dla stojących dotychczas w korkach podróżnych. Doliczając do tego atrakcyjny cennik (1,50 zł za bilet jednorazowy i 50 zł za miesięczny w ramach Taryfy Podkarpackiej), połączenia te mają szansę zyskać rzesze wiernych klientów. Pociągi do Boguchwały kursować będą o godzinie 6.37, 7.45, 14.30, 16;50, natomiast w drogę powrotną wyruszą o 7.23, 8.07, 15.10, 17.10. Wszystkie one wyjadą na trasę w dni robocze.

Ponadto, wraz z nowym rozkładem wprowadzony zostanie nowy pociąg relacji Rzeszów – Jasło, kursujący tylko w dni wolne (soboty i niedziele). Skład wyjeżdżać będzie z Jasła o godzinie 17:00, a z Rzeszowa o 19:45. Dzięki temu południe województwa zyska drugą parę pociągów REGIO w weekendy, co w połączeniu z pociągiem TLK Karpaty stworzy całkiem przyzwoitą ofertę na ostatnie, jesienne wyprawy. Szkoda jednak, że połączenie to nie zostało w żaden sposób skomunikowane ze składem do Komańczy.

Zmieni się także rozkład jazdy pociągów między Przeworskiem a Stalową Wolą. Do czterech par wzrośnie liczba pociągów od poniedziałku do piątku i w niedziele. W soboty będzie ich trzy. Odjazdy z Przeworska zaplanowano na 4:47 (ten nie pojedzie w soboty), 5:53, 14:24 i 16:42. Z Rozwadowa pociągi wyjadą o 6:05, 14:38, 15:30 (nie kursuje w soboty) i aż 19:39. Przypomnę, że obecnie na trasie tej kursuje o jeden pociąg mniej w każdym kierunku, w każdy dzień tygodnia.

Zmiany, jakie zachodzą w kolei na Podkarpaciu, bardzo cieszą. Myślę, że podążając tym spokojnym, wyważonym kierunkiem, województwo ma szansę przywrócić sens i blask regionalnej kolei. Z niecierpliwością czekam na kolejne zmiany w ofercie.


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane