czwartek, 27 sierpnia 2015

Stacje kolejowe Polski - Kęty

Stacja kolejowa w Kętach leży w ciągu linii kolejowej numer 117, stanowiącej dawne galicyjskie połączenie Małopolski i Podbeskidzia. Linia odbija od „zakopianki” w Lanckoronie, i przez Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Andrychów i Kęty prowadzi do Bielska-Białej.

Kęty to ostatnia stacja na linii, znajdująca się administracyjnie w Małopolsce. Składa się z dwóch peronów, dość obszernego budynku kolejowego w stylu galicyjskim i bodaj dwóch torów dodatkowych. Stacja stanowi jedną z mijanek na tej jednotorowej linii. Powstała w roku 1888 wraz z całym szlakiem, a sieć trakcyjną między Wadowicami a Bielskiem rozciągnięto końcem roku 1990. Od tego czasu linią kursują niewielkie ilości pociągów osobowych. W ostatnich latach były to składy Kolei Śląskich do Wadowic, obecnie połączenia obsługują Przewozy Regionalne, uruchamiające już bezpośrednie składy z Krakowa do Bielska i z powrotem. Na stację zaglądają też sporadycznie pojedyncze składy dalekobieżne.

Peron pierwszy, wykorzystywany niegdyś przez pociągi kończące bieg w tej stacji, znajduje się bezpośrednio przy budynku dworca. Drugi peron, posiadający zadaszenie w formie wiat, to wyspowy peron z dwiema krawędziami, i to on odprawia obecnie cały ruch kolejowy w tym miejscu. Dojście na niego prowadzi w poziomie szyn, a między torami peronów 1. i 2. stoi ogrodzenie. Kasy i poczekalnia są nieczynne od grudnia 2013 roku.
Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane