wtorek, 18 sierpnia 2015

"Tam pociągiem nie dojedziesz" Odcinek 35: Kozienice

Miasto Kozienice to niespełna 20-tysięczna siedziba powiatu kozienickiego, znajdująca się na południu województwa mazowieckiego. Miasto znane jest przede wszystkim dzięki pobliskiej Elektrowni Kozienice w Świerżach Górnych - obiektu o największej mocy w Polsce wśród elektrowni węglowych. Do dziś w to miejsce dojeżdżają składy towarowe z węglem kamiennym, wykorzystując linię kolejową numer 76, odchodzącą ze stacji Bąkowiec.

Pociągi zaczęły dojeżdżać w ten rejon przypuszczalnie w początkach roku 1915. Po jednym torze kursowały zarówno pociągi osobowe, jak i towarowe. Do momentu zawieszenia przewozów pasażerskich, co nastąpiło w roku 1968-69, Od tego czasu stacja kolejowa w Kozienicach jest nieczynna dla podróżnych mimo, że linia zdążyła zostać zelektryfikowana. Trakcję zaczęto jednak zwijać w okolicach roku 2008 i do 2011 zniknęła ona całkowicie.

Stacja składała się z jednego peronu i towarzyszących mu ślepych torów. Budynku dworca nie ma i trudno znaleźć informację o tym, czy kiedykolwiek był. Trudno też doszukać się wyraźnych śladów po funkcjonowaniu kolei w ogóle, a przejazdy kolejowe są zasadniczo zaasfaltowane.

Takie oto Kozienice... (www.kpinfo.pl)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane