sobota, 8 sierpnia 2015

TRÓJMIASTO: PKM rusza 1 września!

1 września rusza największy w ostatnim czasie projekt kolejowy w Polsce, czyli Pomorska Kolej Metropolitalna. Operatorem na trasie będzie spółka PKP SKM Trójmiasto, dzięki czemu zachowana zostanie jednolita taryfa biletowa, wygodna dla pasażerów.

Przez cały pierwszy miesiąc, do 30 września pociągi PKM będą rozpoczynały i kończyły bieg na stacji Gdańsk Wrzeszcz, z uwagi na okresowe zamknięcie jednego z dwóch torów szlakowych na odcinku Gdańsk Główny – Gdańsk Wrzeszcz. Pięć pierwszych porannych pociągów będzie odjeżdżało w relacji Gdynia Główna – Gdańsk Wrzeszcz, 5 ostatnich natomiast odjedzie z Wrzeszcza do Gdyni.

Pociągi PKM w ruchu aglomeracyjnym, czyli na odcinku Gdańsk Port Lotniczy - Gdańsk Wrzeszcz będą kursowały co 15 minut. Na trasie z Gdańska Wrzeszcza do Kartuz - raz na godzinę. Podobnie zresztą jak w kierunku Kartuz, gdzie pociągi także pojadą co godzinę. W dni wolne rozkład przewiduje połowę kursów z dnia powszedniego, czyli pociągi co pół godziny (17 par do Kartuz i 19 do Osowy).

Po uruchomieniu kursów do centrum Gdańska, na odcinku Wrzeszcz – Dworzec Główny składy pojawiać się będą także co 60 minut.

Zachowana zostanie zwykła taryfa SKM, z pewnymi jednak modyfikacjami. Nowością w taryfie przewozowej będzie Bilet na jedno miasto – za 3,50 zł, który umożliwi przejazd w dowolnej relacji w obrębie: Gdańska lub Gdyni. SKM wprowadzi też do sprzedaży Bilet Trójmiejski – za 6 zł, na którym przejedziemy w dowolnej relacji ograniczonej stacjami Gdańsk Lipce i Gdynia Cisowa zarówno odcinkiem przez Sopot, jak i przez trasą PKM. Oprócz tego, pasażerowie będą mogli skorzystać ze wspomnianych biletów w wersji miesięcznej: Bilet Trójmiejski będzie kosztował wówczas 120 zł a Bilet na jedno miasto – 84 zł. Dla wszystkich ofert mają zastosowanie ulgi. Ponadto, w związku z obsługą PKM przez Szybką Kolej Miejską modyfikacji ulegną: bilet dobowy (odpowiednio 8 zł, 13 zł, 29 zł), bilet rodzinny strefowy (odpowiednio za 14 zł, 29 zł i 58 zł) oraz grupowy bilet strefowy (odpowiednio za 20 zł, 34 zł oraz 79 zł)

Przygotowany rozkład jazdy będzie obowiązywał w okresie od 1 września do 12 grudnia czyli do wejścia w życie nowego rozkład jazdy na 2016 rok.

fot. PKM

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane