środa, 30 września 2015

CZĘSTOCHOWA / ŁÓDŹ: koniec modernizacji linii z Częstochowy do Koluszek

Za ponad 615 milionów złotych Polskie Linie Kolejowe podwyższyły komfort obsługi pasażerów i poziom bezpieczeństwa na linii z Koluszek do Częstochowy. Pasażerowie jadą o 30 min. krócej, korzystają z 43 odnowionych peronów, a wyższy poziom bezpieczeństwa zapewniają zmodernizowane przejazdy kolejowo-drogowe i nowe urządzenia.

Przywrócenie prędkości 120 km/h skróciło czas podróży z Częstochowy do Koluszek o pół godziny. Z 43 peronów wyposażonych w kamery monitoringu, nowe wiaty, ławki, tablice informacyjne i oświetlenie korzystają już podróżni między innymi w Koluszkach, Częstochowie (Aniołów), Piotrkowie Trybunalskim. Wszystkie obiekty zostały dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Rewitalizacja linii z Koluszek do Częstochowy to także 160 km wymienionych torów i 80 km sieci trakcyjnej. Wraz z poprawą komfortu obsługi pasażera zwiększyła się prędkość jazdy pociągów.

Prace na jednej z najważniejszych odcinków linii kolejowych centralnej Polski skupiły się także na przebudowie 35 mostów i wiaduktów. Wymienionych zostało 140 rozjazdów. Nowe tory i sieć trakcyjna, wyremontowane obiekty inżynieryjne oraz zabudowana samoczynna sygnalizacja na przejazdach kolejowo-drogowych, to także gwarancja większego bezpieczeństwa w ruchu kolejowym, samochodowym i pieszym.

Linia kolejowa Warszawa – Koluszki – Częstochowa - Katowice to jedno z najważniejszych połączeń w Polsce wykorzystywanych do prowadzenia regionalnego i dalekobieżnego ruchu pasażerskiego. Trasa jest również intensywnie wykorzystywana przez pociągi towarowe jadące z województwa śląskiego. Rewitalizacja jej kluczowego odcinka, między Koluszkami a Częstochową, była jednym z najważniejszych zadań inwestycyjnych realizowanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. W efekcie prac od grudnia czas przejazdu z Warszawy do Katowic przez Częstochowę, Piotrków, Koluszki, wyniesie około 3 h i 30 min.

Dworzec w Piotrkowie w 2013 roku - to miejsce wygląda teraz całkiem inaczej

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane