sobota, 19 września 2015

Historia polskiej komunikacji - tramwaje Lilpop

Ważne miejsce w historii miejskiej komunikacji szynowej zajmują tramwaje Lilpop, produkowane przez przedwojennego potentata mechanicznego – spółkę „Lilpop, Rau & Lowenstein” S.A. z Warszawy. W sumie powstały 4 typy tych tramwajów, różniące się głównie silnikami i innym osprzętem trakcyjnym.

Budowa tramwajów podjęta została na zamówienie Łodzi w roku 1928. Pierwsze wagony, oznaczone jako Lilpop LRL, trafiły do tego miasta w ilości 10 sztuk już z początkiem roku 1929. Kursowały one do roku 1971. Potem były kolejno: Lilpop II, budowane w latach 1928-1929 w ilości 56 egzemplarzy (ostatni wycofano 31 grudnia 1973 roku), Lilpop III i Lilpop IIID, oba z roku 1939. Tramwajów serii III i IIID dla Łodzi powstało w sumie 28.

W przeciwieństwie do swoich kolegów, tramwaje Lilpop LRL posiadały aż 38 miejsc siedzących. Następcy już tylko po 16-18.

Tramwaje te posiadały drewnianą konstrukcję pudła. Każda z burt wyposażona była w 5 rozsuwanych okien, a dachy pokrywano… brezentem. Bazowo posiadały one silniki Brown-Boveri, Cromptona oraz Škody.

Odrestaurowany Lilpop II w Łodzi (fot. ze zbiorów Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK Łódź)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane