czwartek, 24 września 2015

KRAKÓW: estakada Wielicka-Lipska - pierwsza czysto tramwajowa inwestycja od lat

Minęły już przeszło trzy tygodnie od otwarcia najdłużej wyczekiwanego, brakującego odcinka I linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju, jakim jest estakada między ulicą Lipską a Wielicką, rozciągająca się dumnie ponad peronami stacji kolejowej w Płaszowie. Estakada zmieniła wiele: drastycznie poprawiła dostępność dworca Kraków Płaszów i poprawiła skomunikowania osiedli na Małym Płaszowie. A do tego wszystkiego, z czego zapewne cieszą się studenci Krakowskiej Akademii i pracownicy z Zabłocia, rozluźniła tramwajową „dwudziestkę”, która w szczycie dosłownie pękała w szwach.

Estakada ma 600 metrów długości. Cała trasa, włączając najazdy i odcinek naziemny od ulicy Lipskiej, liczy ponad 1,4 kilometra. Na estakadzie zlokalizowany został przystanek Dworzec Płaszów Estakada (gmatwanie nazw przystanków w Krakowie trwa w najlepsze, jak widać…), z którego schodami i windami dostać się można bezpośrednio na oba perony płaszowskiego dworca. Jak na dotychczasowe realia tego miejsca jest to niemalże skok cywilizacyjny. W godzinach szczytu przez estakadę kursuje 18 składów na godzinę w każdym kierunku. Estakada ta jest pierwszym od paru ładnych lat projektem, zrealizowanym tylko i wyłącznie z myślą o transporcie zbiorowym. Trochę tylko szkoda, że nie ma przystanku na skrzyżowaniu tramwajowym przy Wielickiej. Dzięki temu niestety mieszkańcy okolic Dworcowej stracili dwie linie jadące do centrum.

No i jest jeszcze jedna rzecz, wprawdzie mocno symboliczna, ale jednak: po cichu, dzięki skierowaniu na estakadę, linia 9 straciła tytuł najdłużej jadącej linii z największą liczbą przystanków.Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane