środa, 23 września 2015

KRAKÓW: wielka parada na 140-lecie komunikacji miejskiej

Wszystkich mieszkańców Krakowa i okolic zapraszam do udziału w paradzie tramwajów i autobusów, która odbędzie się już w najbliższą niedzielę, 27 września. Okazją do tego wydarzenia jest 140-lecie komunikacji miejskiej w Krakowie, które przypada w tym roku. Na ulice miasta wyjedzie prawie 40 pojazdów, w tym replika omnibusu konnego, który w 1875 roku rozpoczął regularne kursy na pierwszej linii komunikacyjnej. Oprócz tego pojazdu w pardzie pojedzie m.in. „Ogórek” oraz popularna Gracówka – tramwaj z 1913 roku. Przejazd zabytkowych tramwajów i autobusów po ulicach miasta będą uzupełniać współczesne pojazdy, w tym najnowszy nabytek krakowskiego przewoźnika, czyli „Krakowiak” z bydgoskiej Pesy – najdłuższy w Polsce tramwaj, mierzący prawie 43 metry.

Paradę rozpoczną tramwaje, które punktualnie o godzinie 10:00 wyjadą z zajezdni tramwajowej Podgórze, przy ul. Brożka 3. Następnie ruszą autobusy i wspólnie wszystkie pojazdy przejadą ul. Wadowicką, Kalwaryjską, Krakowską, Stradomską, św. Gertrudy, Starowiślną i Dajwór, aby zakończyć przejazd na ul. Św. Wawrzyńca przed Muzeum Inżynierii Miejskiej. Do pojazdów biorących udział w paradzie będzie można wsiadać na zajezdni tramwajowej Podgórze przy ul. Brożka 3 (zajezdnia będzie otwarta od godz. 9:00) oraz na przystanku Plac Wolnica i Poczta Główna.

Po zakończeniu parady na ul. św. Wawrzyńca jej uczestnicy, w tym najmłodsi będą mieli okazję zwiedzić najstarsze tramwaje i autobusy. Wtedy także zostanie ogłoszony konkurs fotograficzny. To ostatnia w tym roku okazja, by nie tylko zobaczyć zabytkowy tabor, ale także znaleźć się choć na chwilę na jego pokładzie. Miejmy nadzieję, że pogoda dopisze!

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane