wtorek, 29 września 2015

KRAKÓW: wreszcie ruszyły pociągi na krakowskie lotnisko

28 września Koleje Małopolskie uruchomiły wreszcie, po prawie miesięcznym opóźnieniu zawinionym przez wykonawcę prac torowych, połączenie na trasie Wieliczka Rynek Kopalnia – Kraków Główny – Kraków Lotnisko – Wieliczka Rynek Kopalnia. Punktualnie o godz. 4.05 odjechał pierwszy pociąg z Dworca Głównego w Krakowie do Międzynarodowego Portu Lotniczego w Balicach. Na pokładzie pociągu oraz na peronie na pasażerów czekały słodkie upominki, gorąca kawa oraz gadżety od Kolei Małopolskich i PKP PLK S.A. zarządcy Infrastruktury kolejowej, który zmodernizował linię na trasie z Krakowa do Balic.

Czas przejazdu trasy to jedynie 18 minut. Stałe godziny kursowania zapewnią doskonałe możliwości przemieszczania się po mieście nie tylko pasażerów z i do Balic, ale też w obrębie całego Krakowa. Dogodna lokalizacja przystanku Kraków Młynówka z pewnością zachęci studentów Akademii Rolniczej tam zlokalizowanej. Na stacji Kraków Łobzów pociągi mają osobne perony.

Pociągi odjeżdżają z Krakowa Głównego codziennie od 5:05 do 23:35 co pół godziny. Dodatkowo jest jeszcze kurs o 4:05. Wykonywanych jest aż 39 par kursów codziennie, z których znakomita większość dociera aż do Wieliczki Rynek-Kopalnia.

Trasę podzielono taryfowo na 3 strefy. Ze stacji Kraków Lotnisko do Kraków Główny i przystanków pośrednich dojedziemy za 8,00 zł (w obie strony 14,00 zł), jako w strefie A. W strefie B znalazł się odcinek od Krakowa Głównego do przystanku Kraków Bieżanów Drożdżownia – bilet kosztuje 10,00 zł (w obie strony 18), natomiast strefa C to cała trasa od Lotniska do Wieliczki. Na ten najdłuższy odcinek bilety kosztują 11,00 zł, a w obie strony 20,00 zł. Poza wszystkim jest to zwyczajny idiotyzm i ewidentna chęć zbijania pieniędzy na tymże połączeniu. Nigdzie w Europie trasa do lotniska nie jest obwarowana jakąś specjalną, droższą opłatą za przejazd pociągiem czy metrem. Ale cóż, nie na darmo mówi się, że Krakusi są chytrzy…

Pierwszy pociąg na peronie Kraków Lotnisko (fot. Koleje Małopolskie)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane