środa, 2 września 2015

MOJE PODRÓŻE: niespodziewany kurs na Rybnik

Komunikacja miejska w Rybniku to wyłącznie autobusy. Do roku 1995 obsługą tras zajmował się Międzygminny Związek Komunikacyjny w Jastrzębiu-Zdroju. Wtedy to Rada Miasta Rybnika podjęła uchwałę o wystąpieniu z Międzygminnego Związku Komunikacyjnego w Jastrzębiu Zdroju i utworzeniu własnej jednostki zajmującej się całościowo sprawami związanymi z funkcjonowaniem transportu zbiorowego.

Rezygnując z niewystarczającego sytemu organizacji utworzono w Rybnickich Służbach Komunalnych pionierską na skalę kraju Służbę Transportu Zbiorowego, przejęła ona komunikację na terenie Miasta Rybnika i Gminy Jejkowice prowadząc 22 linie autobusowe obsługiwane przez PST Transgór oraz PKS Rybnik.

W następnych latach teren działania STZ zaczął się powiększać w związku z zawieraniem przez kolejne Gminy porozumień komunalnych z Miastem Rybnik w sprawie organizacji lokalnego transportu zbiorowego. Do znacząco poprawiających komunikacje w regionie można zaliczyć porozumienia zawarte z: Gaszowicami (1996), Kuźnią Raciborską (1999), Marklowicami (2000), Radlinem (2000), Rydułtowami (2001) i Pszowem (2001).

Od dnia 1 stycznia 2000 roku decyzją Rady Miasta Rybnika STZ wyłączono ze struktur RSK i utworzono samodzielny zakład budżetowy pod nazwą Zarząd Transportu Zbiorowego w Rybniku. Od czerwca 2002 roku siedziba ZTZ znajduje się w budynku Dworca Komunikacji Miejskiej przy ulicy Budowlanych 6 w Rybniku.

W dniu 17 listopada 2006 roku w rybnickiej komunikacji został skasowany ostatni bilet papierowy. Od 18 listopada 2006 roku funkcjonuje w ramach Elektronicznej Karty Miejskiej System Elektronicznego Poboru Opłat.

W Rybniku funkcjonuje 40 linii komunikacji miejskiej, z czego 4 to linie mikrobusowe, a dwie – N1 i N3 – stanowią komunikację nocną. Praktycznie wszystkie one spotykają się na Dworcu Komunikacji Miejskiej. We flocie obsługującej trasy znajdziemy najróżniejsze pojazdy, z przewagą Mercedesów i Jelczy. Na głównych przystankach funkcjonują tablice informacyjne, podające czas przyjazdu autobusu w czasie rzeczywistym.

Znany model rozkładu jazdy
Rybnicki SIP
Kawalkada Merdcedesów na Dworcu Komunikacji Miejskiej przy Budowlanych
Budynek dworca i zarazem siedziba ZTZ Rybnik. A w nim kasa, poczekalnia, toalety...
Na koniec, wyskakujący z przystanku Urszulanki, pekaesowski Jelcz, realizujący kurs do Radlina

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane