wtorek, 29 września 2015

RZESZÓW: Kolejarskie Powitanie Jesieni w Łupkowie - finał sezonowego pociągu do Komańczy

W minioną niedzielę, 27 września, na stacji Nowy Łupków odbyło się Kolejarskie Powitanie Jesieni. Impreza ta zbiegła się w czasie z ostatnim dniem kursowania pociągu sezonowego z Jasła do Komańczy, który tego dnia dojechał aż do Łupkowa.

Na pokładzie szynobusu nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych, w tym wicemarszałek Marii Kurowskiej, jak i reprezentantów Przewozów Regionalnych. Było pamiątkowe zdjęcie u wolu tunelu kolejowego pod Przełęczą Łupkowską, a także szereg atrakcji, m.in. konkurs z nagrodami czy Porsche Cayenne, poruszające się po torach jako drezyna, które uświetniło niedzielną imprezę jako ciekawostka. Chwilę przed godziną 16. pociąg wyjechał w trasę powrotną do Jasła.

Uruchomienie pociągu do Komańczy, zainicjowane przez usilne starania chłopaków z KochamKolej.pl, okazała się sukcesem. W ciągu 2 miesięcy z weekendowego połączenia skorzystało ponad 3600 pasażerów, w wielu przypadkach podróżujących wraz z rowerami, co daje średnio co najmniej 100 osób na kurs. To świetny wynik. O popularności połączenia świadczy też fakt, że wykorzystywane było ono przez lokalnych mieszkańców w ramach zwykłego transportu. Ludzie przemieszczali się pociągiem między Jasłem i Jedliczem a Krosnem, jeździli do Zagórza i korzystali z połączenia między Zagórzem a Komańczą. Dodatkowo dało się słyszeć wiele opinii, że to połączenie jest potrzebne w zwykłej komunikacji, nie tylko w ruchu turystycznym.

Inicjatorzy akcji obiecują, że to nie koniec. Po cichu dowiedziałem się, że na przyszły rok planowany jest pociąg aż z Rzeszowa, a ponadto prawdopodobnie ruszy też połączenie z Krakowem, choć tylko w weekendy. Każdy krok zbliża nas jednak do powrotu bieszczadzkich linii kolejowych do świata żywych. Wszystkim sympatykom i uczestnikom tego przedsięwzięcia życzę powodzenia i dziękuję w imieniu swoim, a także organizatorów, za korzystanie z połączenia. Obyśmy zobaczyli się na szlaku za rok!

Wycieczka w drodze do łupkowskiego tunelu (fot. KochamKolej.pl)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane