czwartek, 24 września 2015

Stacje kolejowe Polski - Pustynia k. Dębicy

Trochę żartem, a trochę całkiem serio, w cyklu Stacje kolejowe Polski zapraszam na Pustynię, a właściwie do miejscowości Pustynia koło Dębicy. Znajduje się tam pierwszy przystanek na trasie z Dębicy do Tarnobrzega, od paru ładnych lat nieczynny w ruchu pasażerskim.

Przystanek osobowy w Pustyni otwarto 15 kwietnia 1949 roku, ze względu na wielki rozwój przemysłowy tamtego regionu. Od tamtego czasu przez 60 lat obsługiwał on pociągi osobowe kursujące w kierunku Dębicy czy Mielca. Posterunek składa się z jednego peronu ziemnego z obmurowaniem żelbetonowym, a także budynku stacyjnego, nieco oddalonego od drogi. W budynku działały kasy, istniała niewielka wiata w formie betonowego zadaszenia nad wejściem. Obecnie dworzec jest wykorzystywany na cele, tradycyjnie, mieszkalne.

Jeszcze w roku 2009 z Pustyni odprawiano dwie pary pociągów relacji Dębica – Tarnobrzeg – Dębica. Jeden z tych pociągów kursował tylko w dni robocze, wyłączając święta, ferie i wakacje letnie. Oba jeździły w tak durnych godzinach, że szkoda gadać. 1 września 2009 z trasy zniknęły także i one. Od tego czasu Pustynia jest synonimem kolejowej pustyni, i to nie ulega wątpliwości.
Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane