wtorek, 8 września 2015

"Tam pociągiem nie dojedziesz" Odcinek 38: Pyrzyce

Stacja kolejowa w Pyrzycach, niegdyś prężny węzeł kolejowy, potem przystanek, a teraz cień siebie samej, to jeden z najważniejszych punktów na trasie późniejszej linii 411 ze Stargardu do Siekierek, gdzie znajdował się kolejowy most na Odrze, prowadzący do Niemiec.

Stację otwarto w roku 1882, wraz z budową połączenia ze Stargardu do Kostrzyna. W kolejnych latach powstawały kolejne połączenia: z Płońskiem i Gryfinem (1898). Torowisko do Godkowa, w kierunku Siekierek, uruchomiono jako ostatnie w roku 1899. Pierwsza likwidacja ruchu pasażerskiego przypadła na rok 1954, kiedy to zamknięto linię do Płońska Pyrzyckiego. Potem już, w ciągu nieco ponad 10 lat, zamordowano w Pyrzycach całą kolej, likwidując kolejno: trasę do Godkowa (1992), Gryfic (1996), Głazowa (2000) i Stargardu (2004). Od tego czasu stacja Pyrzyce, która historycznie nosiła też nazwę Perzyce (w latach 1955-46), stoi odłogiem.

Dworzec ten składa się ze stylowego, piętrowego budynku murowanego, będącego nieprecyzyjną mieszanką stylu śląskiego i pruskiego, oraz trzech peronów posiadających 5 krawędziami. Istniały ponadto dodatkowe tory. Obecnie większość terenu stacji nie nadaje się do użytku. W budynku prowadzone są rozmaite działalności gospodarcze, dzięki czemu nie popadł on w całkowitą ruinę.


Dworzec w Pyrzycach (fot.: Danuta B, lic. CC-BY-SA 3.0, fotopolska,eu)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane