wtorek, 15 września 2015

"Tam pociągiem nie dojedziesz" Odcinek 39: Kruszwica

Kruszwica, znana przede wszystkim z Mysiej Wieży i romańskiej Kolegiaty Św. Piotra i Pawła, także nie jest już podłączona do sieci kolejowej. Istnieje w niej nieczynna stacja, leżąca w ciągu trasy z Inowrocławia do Mogilna.

Linię kolejową numer 213 doprowadzono do Kruszwicy w roku 1888, jako jednotorowy szlak. W roku 1908 natomiast zostało otwarte brakujące połączenie Kruszwicy ze Strzelnem, dzięki czemu można było prowadzić ruch pasażerski z Inowrocławia do Mogilna, na trasie liczącej niemal 56 kilometrów. Przez cały czas linia pozostała jednotorowa i niezelektryfikowana. W roku 1996 zamknięto dla ruchu odcinek Kruszwica - Mogilno, a wkrótce potem wykreślono go trwale z ewidencji PLK. Od strony Inowrocławia do Kruszwicy pociągi kursowały jeszcze do roku 1997. Obecnie na tym odcinku prowadzi się tylko ruch towarowy.

Stacja w Kruszwicy posiada 2 perony z trzema krawędziami. Ze względu na działalność towarową stacji czynne są liczne tory dodatkowe. Budynek stacji adaptowany został do innych celów, a jest to typowy, socrealistyczny pawilon z żelbetonu, o niespójnej i mało eleganckiej bryle. Wąskie perony coraz bardziej pokrywają się roślinnością.

Dawny dworzec kolejowy w Kruszwicy (wikimapia.org)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane