niedziela, 27 września 2015

WROCŁAW: plany Dolnego Śląska na nowy kolejowy rozkład jazdy 2015/2016

Uruchomienie pociągów Kolei Dolnośląskich na trasie Wrocław – Rawicz, bezpośrednie pociągi Wrocław – Kudowa-Zdrój i Szklarska Poręba – Liberec, a także więcej zmodernizowanych składów na regionalnych trasach. To najważniejsze zmiany, jakie mają zajść na Dolnym Śląsku w rozkładzie jazdy 2015/16, który wejdzie w życie w połowie grudnia. Planowany do wprowadzenia od 13 grudnia roczny rozkład jazdy pociągów będzie w dużej mierze kontynuacją dotychczasowych działań Samorządu Dolnego Śląska w zakresie organizacji i rozwoju wojewódzkich połączeń kolejowych.

Po przeprowadzonych modernizacjach linii kolejowych w kierunku Rawicza i Jeleniej Góry zakładana jest poprawa oferty przewozowej poprzez zwiększenie ilości połączeń i wprowadzenie nowego taboru do ich obsługi. Zgodnie ze składanymi już wcześniej deklaracjami, na odcinku Wrocław – Rawicz, oprócz pociągów Przewozów Regionalnych w relacjach do Leszna i Poznania, zostaną uruchomione połączenia obsługiwane przez Koleje Dolnośląskie, w tym dodatkowe kursujące w szczycie przewozowym. Czas przejazdu najszybszych pociągów na odcinku Wrocław – Rawicz wyniesie 54 minuty.

Połączenia na trasie Wrocław – Jelenia Góra obsługiwać będzie wyłącznie nowy bądź zmodernizowany tabor, czyli pociągi EZT 36WE „Impuls” (relacje do Jeleniej Góry i Szklarskiej Poręby) i EN57AL (relacje do Wałbrzycha). Czas przejazdu najszybszych pociągów z Wrocławia do Wałbrzycha wyniesie 67 minut, a do Jeleniej Góry 130 minut. Zmodernizowane EZT EN57AL Przewozów Regionalnych będą obsługiwać również pociągi z Wrocławia do Zielonej Góry (wszystkie połączenia) oraz do Międzylesia (2 pary pociągów). Utrzymane będą bezpośrednie relacje międzywojewódzkie m.in. do Łodzi, Gliwic i Raciborza.

Nowością w rozkładzie będą połączenia bezpośrednie z Wrocławia do Nysy (wieczorne, w piątki i niedziele), Kudowy-Zdroju (poranne weekendowe oraz południowe codzienne) oraz Krotoszyna (poranne weekendowe). W ruchu transgranicznym zostanie wprowadzona nowa oferta w postaci bezpośrednich połączeń w relacji Szklarska Poręba – Liberec (od 3 do 9 par pociągów, w zależności od dnia i pory roku) realizowanych taborem Kolei Czeskich. Pociągi będą skomunikowane w Szklarskiej Porębie z połączeniami z i do Wrocławia. Połączenia w relacjach z Wrocławia do Usti n. Orlici i Pardubic oraz sezonowe pociągów z Jeleniej Góry do Trutnova zostaną utrzymane. Wznowienie połączeń przez przejście Zgorzelec/Gorlitz póki co jest w zawieszeniu. Od pozytywnego finału rozmów w sprawie wjazdu polskich składów tamże zależy powodzenie tego przedsięwzięcia.

fot. UMWD we Wrocławiu

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane