piątek, 9 października 2015

GDAŃSK: powrót pociągów z Kartuz do Trójmiasta

W czwartek, 1 października, punktualnie o godzinie 7. Rano , z dworca Gdańsk-Główny marszałkowie Mieczysław Struk i Ryszard Świlski wyruszyli do do Kartuz pierwszym pociągiem obsługiwanym przez SKM Trójmiasto w ramach Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Uruchomienie połączeń kolejowych do Kartuz było możliwe także dzięki rewitalizacji przez PKP PLK tzw. Korytarza Kościerskiego. Inwestycje wykonano ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013. Projekt dotyczy odcinka linii kolejowej nr 201 Kościerzyna – Gdynia Gł. oraz odcinka linii kolejowej 229 Glincz - Kartuzy.

W ciągu doby na trasie Gdańsk – Kartuzy będzie jeździło 18 par pociągów. Czas najszybszego przejazdu na tej trasie nie przekroczy godziny. Dzięki nowej i zmodernizowanej infrastrukturze kolejowej oraz nowoczesnemu taborowi mieszkańców Kaszub zyskają wygodniejsze warunki dojazdu do pracy i szkół.

Ze względu na ciągle spadającą przepustowość lokalnych dróg, na których pojawia się z każdym rokiem coraz więcej pojazdów, alternatywa w postaci regularnego ruchu kolejowego z pewnością zyska swoich zwolenników. Pociągi między Wrzeszczem a Kartuzami kursować będą mniej więcej raz na godzinę. Poza tymi kursami uruchamiane będą także dwa składy z Kartuz do Gdyni Głównej w godzinach wieczornych, oraz jeden poranny z Gdyni chwilę po 3. rano.

Powrót bezpośrednich pociągów na trasie z Trójmiasta do Kartuz to wydarzenie niemal epokowe. Takie połączenia nie były bowiem realizowane przez niemal 70 lat.


Rozkłady jazdy pociągów PKM z i do Kartuz

Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane