czwartek, 29 października 2015

KRAKÓW: "Krakowiak" z PESY laureatem konkursu Dobry Wzór 2015

Krakowski tramwaj „Krakowiak” zamówiony przez krakowskie MPK, został 22 października uznany za najlepszy i najładniejszy tramwaj w Polsce. To właśnie „Krakowiak” został laureatem konkursu Dobry Wzór 2015, który organizuje Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Tramwaj wyprodukowany przez firmę PESA Bydgoszcz SA został wyróżniony w dwóch kategoriach. Otrzymał nagrodę główną w kategorii „Sfera publiczna” oraz nagrodę specjalną „Wzór Roku 2015” przyznawaną przez Ministra Gospodarki dla najlepszego polskiego produktu.

Nagrody odebrał dr Bartosz Piotrowski, szef Zespołu Designerów PESA Bydgoszcz SA, który dwukrotnie, w latach 2006 i 2014 otrzymywał od Instytutu Wzornictwa Przemysłowego tytuł „Designera Roku”.

Przypomnijmy, że „Krakowiak” to niskopodłogowy tramwaj zaprojektowany i zbudowany specjalnie dla Krakowa. Ma długość ok. 43 metrów i jest najdłuższym tramwajem w Polsce. Może przewieźć około 300 osób. Wyposażono go w klimatyzację, nowoczesny system informacji pasażerskiej, monitoring i automaty biletowe. Dla pasażerów przygotowano wyjątkowe udogodnienia, do których należą specjalne miejsca do przewożenia rowerów i bagaży oraz stoliki z gniazdkami 220V i portami USB, które umożliwiają ładowanie telefonów i urządzeń mobilnych. MPK SA zamówiło 36 takich pojazdów. Zgodnie z deklaracjami producenta wszystkie mają zostać dostarczone do Krakowa do końca tego roku.

Instytut Wzornictwa Przemysłowego posiada ponad 60-letnie doświadczenie w upowszechnianiu i zarządzaniu wzornictwem oraz rozwojem nowego produktu. Prowadzi projekty badawcze w zakresie wzornictwa i ergonomii. Jest jedyną w kraju instytucją o statusie jednostki naukowej oraz Centrum Badawczo - Rozwojowego, zajmującą się systemowo wzornictwem i prowadzącą działalność na rzecz poprawy – poprzez stosowanie wzornictwa – innowacyjności i konkurencyjności polskich przedsiębiorstw.

fot. MPK Kraków

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane