piątek, 16 października 2015

KRAKÓW: multimedialna wiata przystankowa - genialny pomysł czy przerost formy nad treścią?

W czwartek, 8 października, na przystanku Teatr Bagatela stanęła nowa, multimedialna wiata przystankowa. Pasażerowie krakowskiej komunikacji, czekając na tramwaj, znajdą pod nią nie tylko schronienie przed deszczem i śniegiem, ale także innowacyjny system informacji pasażerskiej składający się z dwóch dużych ekranów, paska informacji i głośników. Wiata zaprojektowana została przez firmę Novamedia Innovision Sp. z o.o.

Na jednym z ekranów pasażerowie sprawdzą rozkłady jazdy wszystkich linii zatrzymujących się na przystanku Teatr Bagatela. Będzie się tam także wyświetlał czas oczekiwania na najbliższe kursy, a na pasku informacyjnym pojawią komunikaty dotyczące zmian w komunikacji i dane o stanie powietrza w Krakowie. Co więcej, czekając na tramwaj pasażerowie sprawdzą pogodę – temperaturę, ciśnienie i siłę wiatru. Drugi ekran – dotykowy - zapewni pasażerom dostęp do wielu przydatnych informacji dotyczących funkcjonowania komunikacji miejskiej, w tym cenników i przepisów obowiązujących podczas podróży w tramwajach i autobusach. Dodatkowo pasażerowie znajdą na mapie adresy krakowskich urzędów, szpitali, muzeów, restauracji, kin a nawet bankomatów. Pasażerowie, którzy znajdą się na tym przystanku z pewnością nie będą się nudzić – kilkuminutowe oczekiwanie na przyjazd tramwaju mogą spędzić grając w gry, bo i taka funkcjonalność się tak znalazła. Z głośników, poza komunikatami, popłynie muzyka, która umili czas oczekującym. Wiata znalazła się tuż przy ścianie wspomnianego teatru, w ulicy Karmelickiej, gdzie dotąd takiej konstrukcji nie było. 

Pozostaje jedynie pytanie o sens takich rozwiązań. Czy przystanek tramwajowy faktycznie powinien być miejscem rozrywki, czy raczej funkcjonalnym i czytelnym elementem miejskiej infrastruktury? Wydaje mi się, że gubimy się w Polsce w kwestii podstawowych funkcji komunikacji miejskiej. Niedobrze...


Prezentacja nowego przystanku i duża porcja zdjęć dostępna jest TUTAJ

fot.: wiadomosci.onet.pl

Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane