sobota, 10 października 2015

KRAKÓW: rozpoczynają się testy aplikacji O!strzegator

Która ulica w Krakowie jest w remoncie? Do kiedy trwa objazd? Gdzie w najbliższych dniach natrafimy na zmiany w organizacji ruchu? Odpowiedzi będzie można znaleźć już wkrótce w telefonie komórkowym, dzięki aplikacji „O!strzegator”! Kraków jest w czołówce polskich miast, które tak kompleksowo będzie informować o sytuacji na drogach.

Aplikacja opiera się na systemie geolokalizacji, czyli wiadomości będą docierać do użytkowników, którzy będą znajdować się w pobliżu miejsca nagłego zdarzenia. To jednak nie wszystko. Istnieje też możliwość wytypowania dodatkowych punktów na temat których będą przesyłane informacje. Możemy więc być na bieżąco z tym co dzieje się w okolicy naszego domu, gdy jesteśmy w podróży czy w pracy. Wiadomości mogą dotyczyć całego województwa, miasta, dzielnicy lub tylko konkretnych ulic.

Aplikacja dla użytkowników jest w pełni anonimowa (nie wymaga rejestracji), bezpłatna i nie będzie zawierać reklam. Można ją pobrać ze sklepu Google na telefon komórkowy z systemem Android, a już wkrótce będzie dostępna także dla Apple i Windows Phone. Przy uruchomieniu możemy wybrać kategorie, które nas najbardziej interesują, np. Transport i Komunikacja, Alarmy, Awarie, Ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne, albo Wydarzenia w Twoim mieście.

Wiadomości, które otrzymamy, nie będą miały formy sms, tylko komunikatu. Nie będzie więc ograniczenia treści, ram czasowych, będą powiązane z mapami, zdjęciami i kontaktem do nadawcy oraz bardziej opłacalne dla wysyłających, bez względu na liczbę użytkowników. Na razie, do końca tego roku, aplikacja będzie testowana na zlecenie Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Pilotażowy projekt jest dla miasta bezpłatny. Już teraz zachęcamy do pobierania aplikacji i jej testowania. Uwagi co do działania programu oraz proponowane usprawnienia można zgłaszać mailowo na adres: mapautrudnien@zikit.krakow.pl oraz telefonicznie w godzinach 9-17 pod numerem telefonu 12-616-7300.

W ustawieniach aplikacji można zdefiniować, jak często pobierane są dane z serwera (Jak często pobierać komunikaty) i w jakich odstępach sprawdzana jest lokalizacja urządzenia ( (Jak często sprawdzać Twoje położenie). Wartości tych parametrów to kompromis między szybkością reakcji na nowy komunikat i rozsądnym zużyciem akumulatora w urządzeniu mobilnym.

Komunikaty są generowane na dzień przed początkiem opisywanego zdarzenia. Nie ma więc obawy, że nawet przy rzadkim pobieraniu danych z serwera, nie dotrą one do urządzenia w odpowiednim czasie (urządzenie nie musi nawiązywać połączenia w momencie, gdy znajduje się w miejscu zdarzenia – komunikaty są dostarczone do niego wcześniej, na przykład dzień wcześniej). Z drugiej strony rzadkie pobieranie danych sprawia, że w przypadku nagłych zdarzeń komunikat dotrze do urządzenia z opóźnieniem równym ustawionemu czasowi pobierania danych. do pracy urządzenia niezbędny jest, przynajmniej sporadyczny, dostęp do Internetu za pomocą transmisji pakietowej lub sieci WIFI. Urządzenie mus skontaktować się z serwerem, aby pobrać komunikaty.

Częstotliwość sprawdzania lokalizacji w praktyce określa, jak długo urządzenie musi znajdować się w obszarze zdarzenia (określonym przez nadawcę), aby poinformować o danym zdarzeniu. Aplikacja może korzystać z precyzyjnej lokalizacji w oparciu o sygnał GPS oraz w oparciu o sieć WIFI i telefonii komórkowej. GPS daje większą, kilkumetrową dokładność lokalizacji, ale charakteryzuje się większym zużyciem energii. Druga metoda jest mniej dokładna, ale pobiera też mniej energii.

fot. ZIKiT

Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane