niedziela, 4 października 2015

MOJE PODRÓŻE: kredowe miasto Chełm

Chełm to przepiękne miasto we wschodniej części Lubelszczyzny, trzecie co do wielkości w województwie. Posiada bogate tradycje kredowe i cementownicze, a także, ze względu na wielkość, system komunikacji miejskiej.

Historia miejskich autobusów w Chełmie sięga lat 60. XX wieku. Nowożytne dzieje tego przedsięwzięcia zaczęła się pod koniec lat 80., kiedy to firma transportowa w Chełmie została wydzielona z Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. 1 listopada 1989 roku powstało Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. W 1990 roku Rada Miasta podjęła decyzję o przekształceniu MPK w spółkę prawa handlowego w wyniku czego powstało Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o.o., które rozpoczęło działalność 1 stycznia 1993 r. W latach 90. zlikwidowano linie nocne.

24 czerwca 1997 roku Miasto Chełm i irlandzka spółka Southern Vectis plc podpisały umowę, która zakładała, że Southern Vectis obejmie 3849 udziałów, pokrywając je wkładem w postaci know-how (m.in. zapewni: projekt sieci linii komunikacyjnych oraz wdrożenie go, szkolenia pracowników, sprzęt komputerowy, wizerunek firmy, system finansowy). Miasto Chełm objęło 9424 udziały (3507 pokryło gotówką, 5917 wkładem: nieruchomość przy ul. Okszowskiej 41). Powstałe wówczas Chełmskie Linie Autobusowe Sp. z o.o. były pierwszym sprywatyzowanym przedsiębiorstwem komunalnym w mieście. Kolorystykę autobusów zmieniono na żółto-zieloną.

Obecnie spółka posiada w sumie 38 autobusów, z których wszystkie są niskopodłogowe. Wykonuje kursy na 15 liniach dziennych oraz 1 nocnej linii 51. Od lat 90. spółka nie obsługuje linii podmiejskich. Szkielet komunikacji stanowią linie 1, 2, 8 oraz 9, które zasadniczo kursują co 30 minut, także w dni wolne. Pozostałe linie kursują albo w określonych godzinach, albo wyłącznie w dni robocze. W weekendy można skorzystać jedynie z 6 linii.

Cennik biletów nie jest wygórowany. Za normalny bilet jednorazowy zapłacimy 2,20 zł, a karnet na 6 przejazdów kosztuje tylko 12 złotych. Istnieją ponadto bilety godzinne (za 3 zł) oraz jednodniowe, które kosztują 8,60 zł. W gamie biletów okresowych znajdziemy 5-dniowe, tygodniowe, miesięczne a nawet półroczne. Są trzy poziomy zniżek: 41% dla emerytów, rencistów i młodzieży szkolnej (tylko na bilety jednorazowe), 50%, która obowiązuje mniej więcej tak, jak w innych miastach Polski, oraz 77,3% dla osób między 70 a 72. rokiem życia o dzieci od lat 4. do rozpoczęcia nauki w szkole. Bezpłatne przejazdy uznawane są standardowo z tą różnicą, że dotyczą emerytów od 72. roku życia. Poruszanie się po Chełmie autobusem jest łatwe. Rozkłady są czytelne, a ponieważ główny przystanek autobusowy znajduje się przy Dworcu Głównym PKP, to z łatwością można dostać się w inne rejony miasta właśnie stamtąd.

Rozkłady jazdy w Chełmie

Jedna z podstawowych linii autobusowych w mieście przed Dworcem Głównym


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane