środa, 7 października 2015

"Nocna szyna" Odcinek 114: Praga, linia 7

Następna w kolejce to praska linia 7, która pojawiła się w mieście 10 kwietnia 1908 roku po nadaniu numeru dotychczasowej linii J (od Jatek, dzisiaj Pražské tržnice). Kursowała wówczas na trasie Královská obora - Elektrárna - Jatky - Pod Letnou - Staroměstské nám.

W roku 1910 skierowana została na trasę: Královská obora - Bubenská tř. - Nádražní ulice - Elektrárna - Na Zátorách - Jabloského ulice - Plynárna - Osadní ulice - Uranie - Štítného ulice - Měšťanský pivovar - Dělnická ulice - Jateční ulice - Přívoz - Jatky - Viadukt státní dráhy - Vltavská ulice - Bělského tř. - Lanová dráha - Čechův most - Dvořákovo nábř. - Bílkova ulice - Merkur - Staroměstské nám.

W roku 1913 kursowała na trasie Českomoravská – Balabenka, a rok później jej przebieg zmienił się na: Flora - Husinecká - Prašná Brána - Na Můstku - Národní divadlo - Podolí Dvorce. Z drobnymi zmianami trasa ta dotrwała do roku 1923, kiedy końcówkę Dvorce zamieniono na Klarov. Od 1924 roku dojeżdżała na Olšanské nám. W roku 1925 końcówka na zachodnim krańcu ustanowiona została na przystanku U Markéty, a od 1927 „siódemka” dojeżdżała do Dlabačova. W roku 1928 linia obsługiwać zaczęła Podbabę. Rok 1936 przyniósł wydłużenie trasy na wschodnim krańcu do dworca towarowego Žižkov. Trasa za utrzymała się przez cały okres II wojny światowej i potem, aż do roku 1963, kiedy to przedłużono ją do krańca Vápenka.

W roku końcówkę Podbaba zamieniono na Radlice. Pozostała część trasy nie zmieniła się. W roku 1971 linię skrócono do Smíchovské nádrazi. Z zachodniej Pragi linię 7 wycofano ponownie w roku 1972, skracając ją najpierw do Olšanské nám., potem kierując do Pelc Tyrolki (1974), a następnie do Parku Kurtury (dziś Vystaviste) w roku 1975. W roku 1978 zaczęła kursować na trasie: Spojovací - Ohrada - Strojimport - nám. Míru - Koh-i-noor - Průběžná - nám. J. Marata.

Rok 1980 przyniósł zawiesznie linii aż na 5 lat. W roku 1985 uruchomiona została ponownie, po zmianie numeru linii 27, na trasie: ÚD Hostivař - Vinice - Průběžná - Koh-i-noor - Vyšehrad - Výtoň - Palackého nám. - Moskevská (Anděl) - Kotlářka - Vozovna Motol. W roku 1990 wydłużono ją do Sídliště Řepy i tak zostało na prawie 20 lat. Od roku 2008 linia kursuje do nowej pętli Radlická, a latem roku 2013 została skrócona na wschodzie do pętli Černokostelecká.fot. Honza Groh (Wikipedia.cz)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane