środa, 21 października 2015

"Nocna szyna" Odcinek 116: Praga, linia 9

Linia 9 w Pradze uruchomiona została 11 kwietnia 1908 roku po nadaniu numeru dotychczasowej linii S, obsługującej dzielnicę Smíchov. Kursowała wówczas na trasie Olšanské nám. - Bolzanova - Muzeum - Můstek - Újezd - Anděl - nádrazi Smíchov.

W roku 1910 zmieniono trasę, wydłużając „dziewiątkę” na wschodzie do przystanku Schillerova továrna (dzisiejsza Vápenka), a na zachodzie, od Západní nádrazi (nádrazi Smíchov) przez Lumírovą, Slavojovą i Královską loukę do krańca Červená zahrada. Od roku 1924 kursowała na trasie Žižkov, Ohrada - Museum - Můstek - Národní divadlo - Anděl - Košíře, Zámečnice. W roku 1929 trasę wydłużono do zajezdni na Žižkove. W okresie wojennym linia dojeżdżała już do zajezdni Motol, na pozostałej części trasy kursując jak wcześniej.

Po wojnie, w roku 1947, trasa została ponownie skrócona do Vápenki, ale już w roku 1963 linia numer 9 dotarła do pętli Spojovací. Stała się odtąd najsilniejszą linią w tym miejscu. W roku 1974 trasę w zachodniej części skrócono z Motola do Kotlářki, a po otwarciu torowiska do pętli Sídliště Řepy w roku 1988, „dziewiątka” została skierowana właśnie tam. Od tego czasu, nie licząc drobnych zmian w przebiegu centralnego odcinka, jej trasa nie zmienia się.

fot. Honza Groh (Wikipedia.cz)

Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane