piątek, 16 października 2015

"Poradnik Podróżnika" - sposób na rodzinne podróże koleją, część 1

W związku z tym, że w sposób naturalny wygasła tematyka dla cyklu „Komunikacja w kulturze” (choć pewnie w przyszłości będziemy do niego wracać), na chwilę powrócę do „Poradnika Podróżnika”, w którym kolejna garść informacji na temat tanich sposobów na poruszanie się po naszym pięknym kraju.

Ostatnio bardzo często spotykam się z pytaniami o to, jak można odbyć podróż pociągiem za rozsądne pieniądze, jadąc z dzieckiem bądź dziećmi. Oczywiście, tego rodzaju informacje można wygrzebać ze stron internetowych przewoźników albo od pani z informacji, ale po co szukać, skoro możecie znaleźć wszystko w jednym miejscu. Na początek więc – przewoźnicy regionalni.

Przewozy Regionalne nie oferują wprawdzie specjalnych biletów rodzinnych, ale doskonale sprawdza się tutaj oferta „TY i raz, dwa, trzy”. Dzięki niej, kupując maksymalnie 4-osobowy bilet, naliczana jest cena za przejazd według taryfy RAZEM, czyli około 30% niższa niż podstawowa. Jeżeli jedziemy z dzieckiem, które posiada prawo do ulgi, wówczas jako pierwszy nabijany jest właśnie bilet ulgowy, a kolejne mają naliczany rabat. Promocja stosuje się automatycznie przy zakupie przez internet i w automacie, natomiast w kasie warto zgłosić, że zamierzamy skorzystać z takiej opcji. Obsługa nabije dla nas wówczas bilety w najkorzystniejszej konfiguracji. Opcja ta działa także w Arrivie, Kolejach Dolnośląskich i Kolejach Wielkopolskich. Ponadto, Przewozy Regionalne respektują niemal od początku kartę dużej rodziny, co warto mieć w pamięci.

Bilet Rodzinny stosują Koleje Śląskie. Tam, dla grupy od 2 do 6 osób, udzielany jest rabat w wysokości 30%. Dzieci podróżują z uwzględnieniem ulg ustawowych. Ważne jest, że z takiego biletu mogą skorzystać maksymalnie 2 osoby dorosłe i co najmniej 1 dziecko do 16. roku życia. W przypadku, gdy dziecko nie ma prawa do ulgi ustawowej, wówczas na podstawie dokumentu stwierdzającego wiek nalicza się rabat w wysokości 30%.

Ciekawą ofertę prezentują Koleje Mazowieckie. Ich Bilet Rodzinny uprawnia do przejazdu od 2 do 5 osób, w tym przynajmniej 1 dziecka do lat 16. Nie ma limitu do co liczby osób dorosłych. Dzieci odprawiane są zgodnie z przysługującymi im ulgami, a dorośli (koniecznie bez prawa do innych ulg) odprawiani są ze zniżką w wysokości 35%.

Łódzka Kolej Aglomeracyjna zrobiła kalkę z Przewozów Regionalnych. Ich oferta Razem Taniej to opcja biletów dla 2-4 osób, z których pierwsza (np. dziecko w podstawówce) nabywa bilet normalnie lub z ulgą ustawową, a pozostałe otrzymują rabat 30% zgodnie z taryfą ŁÓDZKIE ŁĄCZY.

fot. Przewozy Regionalne (relacje już nieaktualne, ale poglądowo wygląda dobrze)

Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane