wtorek, 6 października 2015

"Tam pociągiem nie dojedziesz" Odcinek 42: Ostrów Mazowiecka

Idąc za ciosem, przenieśmy się na chwilę do Ostrowi Mazowieckiej, leżącej przy szlaku kolejowym z Małkini do Ostrołęki. Linia ta znajduje się w ciągu linii kolejowej 29, która, mimo niedawnej modernizacji, jest obecnie pozbawiona ruchu kolejowego.

Trasę przez Ostów Mazowiecką otwarto w roku 1893 jako linię szerokotorową. Wkrótce dobudowano drugi tor, a po roku 1918 przekuto szyny na rozstaw 1435 mm. Ruch pasażerski prowadzony był do roku 1993, a towarowy do 2004. W roku 2012 trasę zmodernizowano na potrzeby składów towarowych, prowadzonych tamtędy objazdem przy okazji remontu linii przez Wyszków.

W Ostrowi istniały 2 stacje: Ostrów Mazowiecka i Ostrów Mazowiecka Miasto, odległe od siebie o nieco ponad 2,5 kilometra. Na głównej stacji znajdowały się 2 perony pasażerskie i budynek dworca, rozebrany w tym roku. Przystanek Ostrów Mazowiecka Miasto, uruchomiony w roku 1950, składał się z jednego tylko ziemnego peronu i niewielkiego budynku. Właściwie niewiele po tym fakcie zostało, bo budynek rozebrano już kilka lat temu, łącznie z fundamentami.

fot.: linia29.cal.pl

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane