wtorek, 13 października 2015

"Tam pociągiem nie dojedziesz" Odcinek 43: Resko

Linia kolejowa zawitała to Reska w powiecie łobeskim najpierw od strony Wyszogóry, w której odchodziła od linii kolejowej Goleniów – Koszalin, w listopadzie 1893 roku. Budowę . Wówczas pociągi docierać zaczęły do pierwszej z reskich stacji kolejowych – Reska Południowego. Brakujące 1,5 kilometra do dworca Resko Północne dobudowano później i otwarto dopiero w roku 1907. Tę trasę wkrótce jednak zamknięto, a w roku 1945 fizycznie zlikwidowano.

Drugi rozdział kolei w Resku dotyczy linii kolejowej numer 420 z Wysokiej Kamieńskiej do Worowa przez Resko Północne. Na odcinku Worowo – Resko otwarto ją 1 marca 1906 roku, a następnie wydłużano do Golczewa (1909) i Wysokiej (1910). Ruch pasażerski zniknął z całej tej trasy z końcem maja 1992 roku. Nieco dłużej ostały się pojedyncze składy towarowe między Reskiem a Wysoką, które kursowały do roku 2000. W tej chwili linia jest zasadniczo nieprzejezdna. Występują liczne ubytki torowiska, część obiektów, jak np. wiadukt w Resku, zostało dawno rozebranych.

Pierwsza stacja w tej miejscowości nosiła nazwę Regenwalde Süd, czyli późniejsze Resko Południowe. Składała się z trzech peronów, posiadających aż 5 krawędzi. Stacja posiadała spory budynek dworcowy, który został przebudowany i dziś pełni funkcję bloku mieszkalnego. Resko Północne, pierwotnie noszące niemiecką nazwę Regenwalde Nord, otwarto, co oczywiste, nieco później, jako dworzec posiadający trzy perony. Każdy z nich posiadał jedną krawędź, wzorem znanych z Lubelszczyzny małych stacji. Stary budynek dworca zastąpiono nowym, który dziś jest w stanie katastrofalnym. W nastawni mieści się sklep spożywczy.

Budynek dworcowy stacji Resko Północne (fot. Andrzej Mastalerz, CC-BY-SA 2.0, fotopolska.eu)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane