sobota, 24 października 2015

WARSZAWA: powrót kolei do Zegrza!

Dyrektor ZTM Wiesław Witek podpisał, wraz z przedstawicielami Samorządu Województwa Mazowieckiego, Powiatu Legionowskiego, PKP Polskich Linii Kolejowych, Powiatu Pułtuskiego oraz gmin Legionowo, Nieporęt, Wieliszew, Serock, Pułtusk, Winnica i Pokrzywnica list intencyjny o współpracy w zakresie rewitalizacji i utrzymania linii kolejowej 28 na odcinku Wieliszew-Zegrze Południowe. Dzięki temu mieszkańcy północnej części aglomeracji warszawskiej będą mogli do Warszawy dojechać szybko i wygodnie pociągiem.

Linia kolejowa do Zegrza kiedyś tętniła życiem. W letnie niedziele tłumy warszawiaków jechały wypoczywać nad jezioro Zegrzyńskie. Niestety, z czasem stan techniczny linii się pogarszał i jednocześnie dynamicznie wzrastała liczba samochodów co spowodowało spadek zainteresowania. W konsekwencji, w 1994 roku przewozy kolejowe na linii do Zegrza zawieszono. Tory zarosły drzewami, sieć trakcyjną zdemontowano, a budynek dworcowy z lat 70-tych – rozebrano. Wydawało się, że historia linii otwartej w 1897 roku dobiegła końca.

Szybki rozwój kolei aglomeracyjnej w obrębie Warszawy i okolic ma szanse to zmienić. Linia do Zegrza, stanowiąca odgałęzienie od linii Legionowo – Tłuszcz, znowu ożyje. Na trasie, która zaczyna się w Wieliszewie, przeprowadzona będzie modernizacja torowiska. Linia zostanie również ponownie zelektryfikowana i wyposażona w urządzenia sterowania ruchem kolejowym. W Zegrzu Południowym zrekonstruowana będzie stacja, która wraz z dworcem autobusowym i parkingiem Parkuj i Jedź stanie się ważnym centrum przesiadkowym dla mieszkańców Zegrza Północnego, Serocka czy Pułtuska. Zbudowany zostanie także nowy przystanek przy przecięciu linii kolejowej z ul. Modlińską w Wieliszewie – służył on będzie mieszkańcom osiedla, które ma być wybudowane w pobliżu oraz wypoczywającym na południowym brzegu Jeziora Zegrzyńskiego.

Dojazd pociągiem z Zegrza do metra na stacji Dworzec Gdański zajmie ok. 40 minut. W przyszłości zakładane jest uruchomienie połączeń, które z Zegrza prowadzić będą przez Legionowo, Warszawę Gdańską (przesiadka do linii metra M1), Warszawę Koło (przesiadka do linii metra M2), Warszawę Zachodnią i Służewiec aż do Piaseczna.

W lutym bieżącego roku Zarząd Województwa Mazowieckiego i PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały list intencyjny na realizację programu poprawy przewozów przy wsparciu unijnych środków RPO Województwa Mazowieckiego w latach 2014-2020. W dokumencie, wśród inwestycji do realizacji, znalazły się również prace na linii nr 28 na odcinku Wieliszew – Zegrze.

Rząd przed kilkoma tygodniami ujął inwestycję w Krajowym Programie Kolejowym zapewniając w ten sposób wkład własny do realizacji inwestycji ze środków unijnych. Kolejnym krokiem jest podpisanie listu intencyjnego, w którym poszczególni sygnatariusze deklarują swój udział w przedsięwzięciu stosownie do posiadanych kompetencji: PKP PLK S.A. w zakresie prac remontowych na linii, ZTM Warszawa do świadczenia usług przewozowych na niej, Samorząd Województwa do umieszczenia zadania w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Mazowieckiego, a samorządy lokalne do partycypowania w kosztach utrzymania linii na ustalonych przez strony porozumienia zasadach.

for.: tustolica.pl

Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane