piątek, 20 listopada 2015

Kolejowa Nocna Szyna (KolNosz) - Część 3: Linia Kolejowa 38 Korsze - Ełk - Białystok (Polska)

W tym cyklu nic nie będzie zaplanowane i przewidywalne. W tym cyklu za każdym razem będziemy przenosić się gdzieś indziej. W tym cyklu będziecie zaskakiwani.

W kolejnej części Kolnosza zapraszam na Podlasie i Mazury. Pojedziemy pociągiem TLK „Pojezierze“ na trasie z Korszy do Białegostoku. Podróż odbywać się będzie linią kolejową 38, która ciągnie się od Białegostoku aż po Bartoszyce, przy czym ruch kolejowy utrzymywany jest wyłącznie na odcinku Białystok – Korsze.

Linia na tym odcinku powstała w latach 1871-1873, początkowo jako jednotorowa. W latach 1866-1868 zbudowano natomiast trasę od strony Bartoszyc aż do samego Ełku. Ten starszy odcinek nigdy nie został zelektryfikowany w przeciwieństwie do fragmentu Białystok – Ełk, gdzie trakcja elektryczna pojawiła się do końca 1990 roku. W międzyczasie, na całej trasie dobydowywano drugi tor. Po roku 1945 jednak zdemontowano go, a linia ponownie jest jednotorowa, aż do dziś.

Odcinek z Białegostoku do Korszy liczy sobie ponad 202 kilometry. Przebiega przez urokliwe rozlewiska Biebrzy i okolice Puszczy Knyszyńskiej. Kursują nią pojedyncze składy TLK oraz kilka połączeń REGIO, realizowanych przez Przewozy Regionalne.www.bialystokonline.pl

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane