sobota, 28 listopada 2015

KRAKÓW: pociągi KŚ z Katowic tylko do Oświęcimia

To już ostateczne: Województwo Małopolskie wycofało się z finansowania połączeń kolejowych z Oświęcimia do Czechowic-Dziedzic przez Brzeszcze. Samorząd decyzję tę argumentuje nikłym uzasadnieniem ekonomicznym oraz trudną sytuacją finansową. Środki pochłania bowiem rozwój Kolei Małopolskich i Urząd Marszałkowski niechętnie chce dzielić się pieniędzmi z mieszkańcami peryferyjnych powiatów i gmin.

Stanowisko samorządowców opiera się na analizach popytu dla linii 93 Katowice – Oświęcim – Czechowice-Dziedzice. Nie wykazywały one potencjału przewozowego uzasadniającego utrzymanie finansowania składów Kolei Śląskich zwłaszcza, że koszt uruchomienia 19 pociągów na dobę na tej trasie to ponad 3 miliony złotych, z czego 1,5 miliona musiałyby wysupłać władze Małopolski. Prognozy Kolei Śląskich wykazywały jedynie około 1000 pasażerów na dobę. Z tego też powodu klarowne wydaje się zawieszenie tychże połączeń. Jeśli dołożyć do tego nieszczególny stan torowiska i długi czas przejazdu - mamy jasność. Jednak nie mogę oprzeć się wrażeniu, co zresztą jest domeną wszelakich połączeń stykowych między województwami w tym kraju, że zamiast starać się o integrację transportu kolejowego, samorządy dążą do stworzenia kolejowych enklaw wokół stolic regionów, a przewozami między województwami niech się tam lepiej zajmie PKP Intercity, bo i tak ich stać. No, głupie jest to myślenie, i chociaż z całych sił staram się rozumieć prawa ekonomii transportu, to nikt nie jest w stanie przekonać mnie, że likwidowanie kolejnego połączenia lokalnego komukolwiek się przysłuży. 

I tak, od 13 grudnia z Oświęcimia do Czechowic kursować będzie tylko nocny skład międzynarodowy do Pragi, Wiednia  i Budapesztu. A do 31 grudnia jeden jedyny pociąg uruchamiać będą jeszcze KŚ. Potem nie będzie nawet tego. Zagłada kolei w Brzeszczach stanie się więc faktem i prawdopodobnie nigdy nie ulegnie to już zmianie. Odzwyczaić pasażerów od podróżowania koleją jest bardzo łatwo. W drugą stronę - już gorzej.

Dworzec Brzeszcze-Jawiszowice - wkrótce opustoszeje całkowicie (fot.: www.samorzadne.brzeszcze.pl)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane