środa, 25 listopada 2015

KRAKÓW: smog w mieście - komunikacją za darmo

W Krakowie planuje się zmiany w sposobie radzenia sobie ze smogiem, który szczególnie w zimie daje się we znaki mieszkańcom stolicy Małopolski. Po pierwsze Kraków obniży próg tolerancji dla zanieczyszczeń. Jeśli w mieście średnie stężenie szkodliwych pyłów w powietrzu, w dany dzień, osiągnie 150 mikrogramów na metr sześcienny ogłaszany będzie już poziom ostrzegawczy (do tej pory było tak przy 200 mikrogramach). Wtedy też automatycznie ma zacząć obowiązywać darmowa komunikacja dla kierowców, za okazaniem dowodu rejestracyjnego. Rozwiązanie to musi najpierw przegłosować Rada Miejska i całkiem możliwe, że stanie się to już dwa tygodnie. Wówczas rozporządzenie ma szansę wejść w życie w grudniu.

Ponadto wprowadzony ma zostać zakaz jazdy aut powyżej 3,5 tony w obrębie I obwodnicy miasta przez cały rok, a od nowego roku także ograniczenie dla pojazdów do 7 ton w obrębie II obwodnicy. Takie rozwiązania do tej pory można było stosować dopiero przy poziomie alarmowym, gdy stężenie pyłów wynosi 300 mikrogramów na metr sześcienny.

Darmowa komunikacja za okazaniem dowodu rejestracyjnego (tyle osób, ile wpisane jest w dowód) ma obowiązywać, jeśli na wszystkich trzech stacjach pomiaru stanu powietrza w mieście, na Alejach Trzech Wieszczów, w Nowej Hucie i Kurdwanowie, stężenie pyłów przekroczy 150 mikrogramów na metr sześcienny. Dane urzędnicy mają mieć już o godzinie 1 w nocy. Poinformują o tym centrum zarządzania kryzysowego, a to roześle informacje do wszystkich służb w mieście, szkół, przedszkoli, szpitali i innych placówek. O braku konieczności kasowania biletów miałyby informować media, gazety, poranne serwisy internetowe, telewizje. Informacje mają pojawić się również na elektronicznych tablicach przystankowych. Ponadto już dnia poprzedniego, w godzinach popołudniowych, będą ogłaszane prognozy, że stan ostrzegawczy może wystąpić.

Kraków nie jest odosobniony w podobnych działaniach. O tego rodzaju ułatwieniach w przypadku smogu myślą także władze na Górnym Śląsku.

fot. Radio Kraków

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane