sobota, 28 listopada 2015

RZESZÓW: na E-30 szybciej, ale czy lepiej?

Od 13 grudnia nastąpi znaczne przyspieszenie na trasie E-30 między Krakowem a Rzeszowem. Pociągi spółki PKP Intercity będą pokonywać tę trasę w czasie nieco ponad 2 godzin. Wraca jednak dobrze znany problem, a mianowicie to, że pociągi będą zatrzymywać się albo w Ropczycach, albo w Sędziszowie Małopolskim. Na szczęście, tym razem podział nie będzie aż tak wyraźny.

Na 7 par pociągów kursujących w tej relacji tylko 2 miną Ropczyce bez zatrzymania. Niestety będzie to o tyle uciążliwe, że dotyczy to połączeń wczesno porannych i późno wieczornych. Z tego powodu Ropczyce między godziną 17:00 a 6:00, w kierunku Krakowa, będą zdane wyłącznie na pociągi kursujące między Tarnowem a Rzeszowem. Ostatni skład REGIO do Krakowa odjeżdżać będzie bowiem około 16:30. Potem już tylko przesiadki albo konieczność dojazdu do stacji w Sędziszowie i Dębicy.

Nie byłoby w tym nic złego gdyby nie fakt, że bilet kolejowy z Sędziszowa do Krakowa jest droższy, niż z Ropczyc. To znaczne utrudnienie dla studentów, chcących pobyć w domu jak najdłużej i planujących powrót do Krakowa w niedzielny wieczór. Z pewnością takie rozwiązanie nie przysporzy kolei ani nowych, ani starych pasażerów zważywszy, że spadająca frekwencja spowodowana przedłużającą się modernizacją trasy musi być szybko odbudowana.

Nie jest też jasna sprawa składu Ekspres Intercity Premium, jaki kursować będzie do Rzeszowa w nowym rozkładzie. Sam fakt uruchomienia połączenia tylko od poniedziałku do soboty, gdzie Pendolino właśnie w niedzielę mogłoby cieszyć się dużym zainteresowaniem, jest kuriozalny. Z powodzeniem pociąg ten mógłby nie kursować w soboty. Jeśli jednak PKP Intercity nie przygotują atrakcyjnej cenowo oferty, niewielu znajdzie się chętnych do jazdy na odcinku 160 kilometrów za cenę co najmniej 50 złotych, o potencjalnych podróżnych z Dębicy nie wspominając. Tylko niskie ceny biletów mogą spowodować, że pasażerowie z Podkarpacia chętnie przesiądą się na kursy EIP. Przewoźnik obiecuje przygotowanie atrakcyjnej oferty. Na decyzje trzeba jeszcze poczekać.

Nie każdy pociąg do Krakowa zatrzyma się w Ropczycach. Po 17:00 nie będzie ani jednego - aż do rana

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane