wtorek, 10 listopada 2015

"Tam pociągiem nie dojedziesz" Odcinek 47: Nowy Dwór Gdański

Linia kolejowa Szymankowo - Nowy Dwór Gdański została oddana do użytku 1 października 1886 roku. Jej budowa była związana z rozwojem przemysłu przetwórczego na terenie Żuław Wiślanych (m.in cukrownia i słodownia w Nowym Stawie, browar, cukrownia i fabryka wódek w Nowym Dworze Gdańskim). Od początku istnienia pełniła ważną rolę w systemie transportowym regionu Ujścia Wisły. Lokalny węzeł kolejowy w Szymankowie (trasa Warszawa – Trójmiasto), stał się punktem przesiadkowym położonym na magistrali Berlin - Królewiec.

W 1920 roku cała linia kolejowa znalazła się na terytorium Wolnego Miasta Gdańska. Zgodnie z postanowieniami konwencji polsko-gdańskiej PKP zapewniały obsługę linii kolejowych w Wolnym Mieście, czyli również linii Szymankowo - Nowy Dwór Gdański. W latach 1921 - 1939 linia była podporządkowana Dyrekcji Kolei Państwowych w Gdańsku. Z chwilą wybuchu II wojny światowej w 1939 funkcje zarządzające przejęła nowo utworzona przez Dyrekcja Kolei Rzeszy w Gdańsku (Reichsbahndirektion Danzig - RBD/Rbd Danzig). Od 1945 roku linia kolejowa Szymankowo - Nowy Dwór Gdański była administrowana przez Północną Dyrekcję Kolei Państwowych w Gdańsku. W styczniu 1949 odcinek Nowy Staw - Nowy Dwór Gdański przekuto na 750 mm, co wpisało go w sieć Gdańskich Kolei Dojazdowych. Kilka miesięcy później odcinek ten ponownie przebudowano na szerokość 1435 mm. Do roku 1994 pod Nowym Stawem istniało skrzyżowanie z linią wąskotorową Lichnowy - Lipinka Gdańska. W Nowym Dworze Gdańskim i Nowym Stawie istniały stacje styczne z siecią żuławskich kolei wąskotorowych. Prowadzono tam intensywne prace przeładunkowe.

10 lipca 1989 roku podjęta została decyzja o zawieszeniu kursowania pociągów osobowych, wprowadzając kolejową komunikację autobusową. Kursowała ona do 1997 roku. W 2007 roku rada powiatu malborskiego i rada powiatu nowodworskiego podjęły uchwałę o zamiarze przejęcia linii kolejowej numer 256 oraz o planowanej stałej reaktywacji przewozów pasażerskich do Szymankowa i Nowego Dworu Gdańskiego.

W roku 2009 po raz pierwszy do Nowego Dworu Gdańskiego dotarły pociągi Arriva RP z Grudziądza i Kwidzyna. Pociągi kursowały sezonowo w weekendy, z rozmaitymi trudnościami, do roku 2014. Obecnie linia jest nieprzejezdna, a składów nie udało się uruchomić.

Sama stacja w Nowym Dworze Gdańskim, znana też w czasach niemieckich jako Tiegenhof, to 2 perony i ruina wieży wodnej. W roku 1998 rozebrano budynek dworca, a jedyny zachowany w obrębie stacji obiekt to dawna przychodnia kolejowa.

Stacja w Nowym Dworze Gdańskim (wikimapia.org)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane