piątek, 4 grudnia 2015

Kolejowa Nocna Szyna (KolNosz) - Część 5: Linia Kolejowa 012 Pečky – Kouřim (Czechy)

Linia kolejowa Pečky – Kouřim to jednotorowa, niezelektryfikowana linia lokalna o długości 16 kilometrów, która rozpoczyna swój bieg na stacji Pečky, zlokalizowanej w ciągu linii kolejowej z Pragi do Kolina, mniej więcej 46 kilometrów na wschód od stolicy Republiki Czeskiej. W numeracji linii nosi numer 012.

Linia została uruchomiona po niespełna 2 latach budowy 15 lutego 1882 roku, jako inwestycja prywatna. W roku 1908 została znacjonalizowana. Na stacji Bošice odgałęzia się linia kolejowa do Beczwar, a do roku 1926 istniała także linia do stacji Svojšice.

W roku 2013, w wyniku powodzi, rozlana rzeka Výrovce uszkodziła znacznie kilka odcinków linii 012, przez co konieczne było przeprowadzenie natychmiastowych napraw. Maksymalna prędkość na linii to 60 km/h. W dni powszednie pociągi kursują tam, w samach linii S11, co godzinę, natomiast w dni wolne zwykle co 2 godziny. Dodatkowo 2 kursy w wakacyjne weekendy wykonywane są dwa kursy zabytkowym taborem, znane jako "Podlipański Motoraczek". Wszystkie przystanki na trasie, poza stacjami Planany i Bošice, są przystankami na żądanie (w Polsce zjawisko nieznane).


screen z Youtube

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane