piątek, 11 grudnia 2015

Kolejowa Nocna Szyna (KolNosz) - Część 6: trasa Białystok - Augustów - Šeštokai (Polska - Litwa)

Dzisiaj, wspominając letnie miesiące na Podlasiu i mazurach (temu kto był w tym roku, zazdroszczę), zapraszam na przejazd z Białegostoku do Sestokai na Litwie. Malownicza linia, przebiegająca przez lasy, pola i nad brzegami jezior, jest niestety mocno niedoceniana. Pierwszy odcinek linii kolejowej 40, między Kamienną Nową a Suwałkami, wraz z linią 51 Suwałki – Trakiszki – Mockava, powstały w roku 1899 jako element tzw. kolei zaniemeńskiej. Połączenie Sokółka – Kamienna Nowa zbudowano w dwóch etapach dopiero w latach 1961-1963, dzięki czemu kraina Wielkich Jezior Mazurskich zyskała połączenie kolejowe z linią 6 Grodno – Białystok – Warszawa. Dziś trasa ta stanowi część korytarza o nazwie Rail Baltica.

Dworce w Kamiennej Nowej, Augustowie i Suwałkach to zabytki, wpisane do rejestru. Nieczynny pozostaje jedynie budynek w tej pierwszej miejscowości – dwa pozostałe odprawiają podróżnych. Trasa pociągu TLK „Hańcza“, którą przejedziemy, prowadzi napierw przez 41 km linią 6 do Sokółki, następnie do Suwałk linią 40 (99 kilometrów), a potem na Litwę przez Trakiszki, w granicach Polski pokonując niespełna 30 kilometrów.

A za tydzień "elektryczny" odcinek Rail Baltici...Kratownicowy most na Biebrzy, w ciągu linii kolejowej 40 (fot. Yarl, CC BY-SA 3.0, pl.wikipedia.org)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane