niedziela, 20 grudnia 2015

KRAKÓW: Smog? Kierowcy pojadą MPK za darmo!

Piękny prezent zrobili mieszkańcom Krakowa miejscy Radni. Przegłosowali bowiem oni w ubiegłym tygodniu projekt zgłoszony jesienią przez Prezydenta Jacka Majchrowskiego, dotyczący wprowadzenia darmowej komunikacji miejskiej podczas, gdy stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu atmosferycznym osiągnie wartości powyżej 150 mikrogramów na trzech stacjach pomiarowych lub 200 mikrogramów na jednej z nich. Z darmowych przejazdów skorzystają wszyscy kierowcy, który wylegitymują się dowodem osobistym oraz tyle towarzyszących im osób, ile wpisane jest w dowód.

Za rozwiązaniem takim zagłosowała miażdżąca większość Radnych, bo aż 38 głosów poparło takie rozwiązanie. Jedna osoba wstrzymała się od głosu, a jedna była przeciw. Dzięki takiemu obrotowi spraw nowa rezolucja obowiązywać zacznie od stycznia 2016 roku. Ma to zachęcić kierowców, by w dni ze smogiem pozostawiali samochody w domach i wybrali alternatywę w postaci miejskiego transportu. Co ważne, z uprawnień tych korzystać będą mogli także przyjezdni. Pomiary będą wykonywane codziennie i jeżeli o godzinie 16:00 uśrednione wartości stężeń pyłów w powietrzu dadzą wartości progowe, darmowa komunikacja będzie wprowadzana od północy na 24 godziny.

Według Witolda Śmiałka, pełnomocnika prezydenta ds. jakości powietrza, taka sytuacja dotyczyć może około 12 dni w roku, w których jakość powietrza w Krakowie jest najgorsza. To pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce. Wielce prawdopodobnym jest, że w ślad za Krakowem ruszą niebawem inne miasta narażone na działanie smogu, jak Wrocław czy Katowice.

krakow.naszemiasto.pl

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane