sobota, 12 grudnia 2015

KRAKÓW: startuje Małopolska Karta Aglomeracyjna

Małopolska Karta Aglomeracyjna (MKA) to system umożliwiający korzystanie z różnych środków transportu w Małopolsce przy pomocy jednego połączonego biletu. Zacznie działać od 14 grudnia i początkowo obejmie przejazdy Szybką Koleją Aglomeracyjną, a także komunikacją miejską w Krakowie i Tarnowie. Użytkownicy MKA będą mogli korzystać z systemu za pomocą aplikacji mobilnej na smartfony, która jest dostępna za darmo do pobrania w sklepach AppStore, GooglePlay oraz WindowsStore. Wszystkie funkcje systemu zostaną uruchomione natomiast 14 grudnia.

Na razie użytkownicy MKA oprócz kupowania biletów zintegrowanych i okresowych w krakowskiej i tarnowskiej komunikacji miejskiej będą mogli kupić dowolny bilet na trasach Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej obsługiwanej przez spółki Koleje Małopolskie i Przewozy Regionalne. Będą też mogli zarezerwować miejsce parkingowe na pierwszym parkingu Park&Ride zarządzanym z poziomu systemu MKA, który wybudowany został w Tarnowie przy ul. Do Huty. Od przyszłego roku będzie można kupować także jednorazowe bilety w komunikacji miejskiej, a w kolejnych latach pakiet usług ma być coraz większy.

Aby skorzystać z aplikacji, należy zarejestrować się w systemie MKA - na portalu mka.malopolska.pl lub udać się do Punktu Obsługi Klienta (Kraków, ul. Krakowska 7). MKA będzie również dostępna w formie bezpiecznej karty zbliżeniowej, którą użytkownicy będą mogli za darmo wyrobić za pośrednictwem strony internetowej lub otrzymać w punkcie. Zalet jest więcej - nowa karta została zintegrowana z systemami Krakowskiej Karty Miejskiej i Tarnowskiej Karty Miejskiej, dzięki czemu użytkownik karty MKA będzie mógł korzystać z pełnej infrastruktury automatów, w których bezpośrednio będzie można dokonywać zakupu oferowanych w nich usług. Na dworcach i stacjach kolejowych Małopolski stanęły już automaty do obsługi MKA.

Przygotowanie MKA kosztowało ponad 15 mln zł. System ma być rozbudowywany w kolejnych latach (do 2020 roku). Przewidziano na ten cel 50 mln zł. Planowane jest m.in. poszerzenie działania karty na kolejne miasta województwa, a także zintegrowanie jej z prywatnym transportem zbiorowym.

Automat MKA w Krzeszowicach

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane