środa, 9 grudnia 2015

KRAKÓW: trwają testy hybrydowego autobusu MAN

Od tygodnia w Krakowie trwają testy autobusu hybrydowego MAN Lion’s City Hybrid. Na ulicach miasta będzie można go spotkać do 15 grudnia. Autobus zaczął wozić pasażerów w środę, 2 grudnia na linii 124 z os. Podwawelskiego do Wieczystej. Największą zaletą pojazdu jest jego hybrydowy napęd, który łączy silnik spalinowy spełniający normy Euro 6 i silnik elektryczny. W autobusie zastosowano także superkondensator do magazynowania energii odzyskiwanej podczas hamowania. Dzięki temu zużywa on do 30 % mniej oleju napędowego w porównaniu do autobusów z tradycyjnym silnikiem. To przekłada się na redukcję emisji dwutlenku węgla nawet do 26 ton w okresie rocznej eksploatacji.

Podczas ruszania z przystanku autobus praktycznie nie wytwarza hałasu i nie emituje spalin. Przełącza się wtedy w tryb pracy „zero emission”. Z kolei dzięki automatycznymi systemowi „start-stop” silnik pozostaje wyłączony przez okres do 40 % czasu eksploatacji. Testowany autobus ma 12 metrów długości i może jednorazowo przewieźć 76 osób, w tym 28 na miejscach siedzących.

To kolejny, po eksploatowanym od roku przegubowym Solarisie z napędem hybrydowym. Krakowski przewoźnik planuje wkrótce ogłosić przetarg na zakup 12 kolejnych przegubowych autobusów hybrydowych w ramach projektu unijnego.

fot. Infobus.pl

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane