wtorek, 22 grudnia 2015

MAŁOPOLSKIE: nowa Małopolska Taryfa Aglomeracyjna i nowy podział strefowy

Niejako bez echa przeszło wprowadzenie w województwie małopolskim nowej Małopolskiej Taryfy Aglomeracyjnej, która obowiązuje na odcinkach kolejowych, będących w zasięgu Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej, czyli do Tarnowa, Trzebini, Sędziszowa i Podborów Skawińskich. Są to stacje graniczne dla strefy SKA. Nowe bilety obowiązują zarówno w pociągach Kolei Małopolskich, jak i Przewozów Regionalnych. Jednocześnie pozwalają na integrację z komunikacją miejską w Krakowie.

Trochę się zamieszało, ale relatywnie podróżni wyszli na plus. Wprowadzona Małopolska Taryfa Aglomeracyjna (MTA) spowodowała obniżenie cen biletów jednorazowych i okresowych na trasach ograniczonych stacjami wymienionymi wyżej. I tak, dzięki obniżce, bilet na trasie Kraków Główny - Krzeszowice kosztuje tylko 4,50 zł, czyli taniej niż na przejazd busem. Podobnie duża obniżka dotyczy trasy do Tarnowa, gdzie za bilet z Krakowa zapłacimy tylko 11 złotych. Poniżej przedstawiam cennik biletów jednorazowych:


Na lotnisko także będzie można dojechać nieco taniej, dzięki wprowadzeniu zmodyfikowanego cennika:

Tanieją bilety miesięczne. Przykładowo: bilet miesięczny na odległość 26-35 kilometrów kosztuje w ramach MTA 130 złotych, a zintegrowany z MPK w Krakowie - o 10% mniej (czyli 117 złotych). To bardzo dobra wiadomość dla wszystkich, którzy korzystają z regularnych dojazdów do pracy czy szkoły.

Kosmetyczne zmiany dotyczą także biletów strefowych w aglomeracji. Nie zmienił się zasięg stref, pojawiła się jedynie dodatkowa strefa 0, która zlokalizowana została tylko na terenie Krakowa. Strefy I, II i III obowiązują tak dotychczas, jednak, ze względu na dodatkowy podział dla stref 0 i I zmieniły się nieco ceny biletów:


Z pewnością korzystniejsze dla mieszkańców aglomeracji, przynajmniej na tych trasach, na których obowiązuje MTA, będzie korzystanie z nowej taryfy. Jest ona bowiem tańsza, niż dotychczasowe bilety czasowe.

Jako rekompensatę dla mieszkańców południowych rejonów, gdzie Małopolska Taryfa Aglomeracyjna (nie wiedzieć czemu) nie sięga, przygotowano dodatkowe założenia oferty "Połączenie W Dobrej Cenie". Nowe odcinki obowiązują na trasie z Krakowa do Oświęcimia przez Zator, utrzymane zostały oferty na trasie do Katowic, przez Chrzanów i Libiąż do Oświęcimia, a także w stronę Bielska, Suchej Beskidzkiej i Zakopanego. Szczegóły dostępne w nowym cenniku Połączenie W Dobrej Cenie.

Małopolska Taryfa Aglomeracyjna - krok w dobrą stronę

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane