środa, 23 grudnia 2015

"Nocna Szyna" Odcinek 125: Praga, linia 20

Praska linia tramwajowa o numerze 20 pojawiła się na torach w roku 1924, kursując na tasie Parlament (Staroměstská) - Národní divadlo - Reslova ul. - Karlovo nám. - Tylovo nám. - Purkyňovo nám. (nám.Míru) - Vršovice, Čechovo námesti. W roku 1925 wydłużono ją do dworca kolejowego Praga - Dejvice, a w roku 1929 - do krańca Staré Dejvice. Na południowym końcu "dwudziestka" zaczęła dojeżdżać do dzisiejszego przystanku Koh-i-noor.

W czasie okupacji niemieckiej linia kursowała spod Szpitala Wojskowego w dzieliny Strzeszowice do krańca Říšské námesti. Podobny przebieg, z tym że do Koh-i-noora, linia zachowała po wojnie. W roku 1950 została wydłużona do pętli Petřiny, a w roku 1963 skierowana została z centrum przez Muzeum i Florę do krańca Olšanské hřbitovy. W latach 60. zachodziły drobne korekty w jej centralnym przebiegu, a od roku 1971 została przedłużona do Vápenki. W roku 1978 skrócono ją do relacji Petřiny - Hradčanská - Špejchar.

Rok 1986 przyniósł linii 20 całkiem nową relację: Divoká Šárka - Leninova (Dejvicka) - Hotel International. Kolejna zmiana miała miejsce w roku 1998, kiedy to "dwidziestka" połączyła pętle
Divoká Šárka i Podbaba. Następnie, w roku 2003, linia została poprowadzona przez Malostranską, Anděl do Dworca Smíchov, a w godzinach szczytu do pętli Sídliště Barrandov. Od roku 2009 linia kursuje na trasie Divoká Šárka - Sídliště Barrandov przez cały dzień.


Tramwaje linii 20 przy Dworcu Smichov (www.prazsketramvaje.cz)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane