piątek, 11 grudnia 2015

Nowa edycja rozkładu jazdy 2015/2016 - województwo świętokrzyskie

W nowym rozkładzie jazdy, który zacznie obowiązywać od 13 grudnia, na terenie województwa świętokrzyskiego pojawi się nowy przewoźnik, Koleje Małopolskie, który obsłuży liczne połączenia z Sędziszowa do Krakowa. Praca przewozowa realizowana przez Przewozy Regionalne wzrośnie jednak o ok. 47 tysięcy pockm, przekraczając tym samym poziom 1,5 miliona pockm. Pojawią się bowiem dodatkowe pociągi trasie Kielce - Skarżysko-Kamienna i Kielce - Sędziszów.

W województwie będzie kursować 67 pociągów REGIO, w tym cieszące się popularnością “Ostaniec” i “Łysica” do Katowic.

Dodatkowe połączenie o 10:46 połączy Skarżysko i Kielce. Dodatkowy pociąg odjeżdżać będzie z Kielc o 7:18, a dwa poranne połączenia dotrą bezpośrednio z Sędziszowa. Zgodnie z ustaleniami pomiędzy Samorządami Województwa Świętokrzyskiego i Śląskiego założono dwie pary pociągów w relacji Włoszczowa - Częstochowa - Włoszczowa oraz po 4 bezpośrednie połączenia: Częstochowa - Kielce, Kielce - Częstochowa (w tym poranne połączenie ze Skarżyska-Kamiennej odj. 5:06). Mieszkańcy Włoszczowy jadąc do/z stolicy województwa oprócz ww. połączeń mogą jeszcze skorzystać z dwóch par pociągów kursujących w relacji Kielce - Włoszczowa - Kielce.

Ilość połączeń na trasie Kielce - Sędziszów - Kielce w porównaniu do obowiązującego jeszcze rozkładu jazdy, zwiększy się o dwa połączenia w związku z uruchomieniem nowego pociągu z Kielc do Sędziszowa (o 9:16) i wydłużeniem relacji do Kielc pociągu kursującego obecnie w relacji Kraków - Sędziszów (15:49). Natomiast niekorzystne zmiany dotyczą połączeń miedzywojewódzkich z Sędziszowa do Katowic i Krakowa - w związku ze zmniejszeniem dofinansowania Województwa Małopolskiego, przy jednoczesnym rozpoczęciu działalności Kolei Małopolskich w relacji Kraków - Sędziszów/Miechów - Kraków. Z Kielc do Krakowa i z powrotem założono 4 bezpośrednie połączenia.

Spadek dofinansowania Małopolski spowodował zmniejszenie oferty na linii Sędziszów - Katowice o połowę (3 pary połączeń, w tym jedna w bezpośredniej relacji do/z Kielc). 

Niewiele nowości czeka podróżnych w segmencie przewozów dalekobieżnych, uruchamianych przez PKP Intercity. Kielczanie zyskają sezonowy pociąg TLK Luna do Zagórza, Nowego Sącza i Krynicy, a także 4 pociągi Intercity do Olsztyna przez Warszawę, trasowane z Kielc przez CMK (Sienkiewicz, Orłowicz, Kolberg i Żeromski) - dzięki nim podróż do stolicy potrwa około 2,5 godziny. I to tyle zdecydowanych nowości dla województwa świętokrzyskiego.

fot. Marcin Gajda (www.naszekielce.com)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane