sobota, 5 grudnia 2015

Nowa edycja rozkładu jazdy 2015/2016 - województwo śląskie

W województwie śląskim wiele nowości czeka na pasażerów wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy z dniem 13 grudnia tego roku.

Koleje Śląskie przygotowały przygotowały m.in. dwie pary połączeń do czeskiego Bohumina przez Wodzisław Śląski (dwa dodatkowe połączenia z Raciborza - przesiadka w stacji Chałupki), a także reaktywację połączeń w ramach linii S13 między Częstochową i Lublińcem. Na tej trasie pojawią się 4 pary codzienne oraz 2 dodatkowe, kursujące tylko w dni powszednie. W połączeniu z atrakcyjnym czasem przejazdu odcinka (37 minut) wróży to sukces połączenia. Na pozostałych trasach rozkład nie zmieni się w sposób znaczący, jedynie na odcinku Oświęcim - Czechowice Dziedzice nie będzie prowadzony ruch pociągów, z powodu wycofania się z finansowania przez województwo małopolskie. Będą za to połączenia z Cieszyna do Frydka-Mistka przez Czeski Cieszyn, uruchomione przez Koleje Czeskie we współpracy z KŚ.

Aż 3 pary pociągów EIP uruchomi PKP Intercity do Bielska-Białej, 2 pojadą do Gliwic. To zapowiadane rozszerzenie oferty da mieszkańców aglomeracji, o które postulowano od wielu miesięcy. Utrzymane zostaną dwie popularne pary pociągów REGIO do Kielc przez CMK i Włoszczowę, za to przez Olkusz zostanie tylko jedna. Do 4 par wzrośnie ilość pociągów międzynarodowych, docierających do Wiednia (Chopin, Polonia, Sobieski oraz pociąg EuroNight do Nicei). Trzy połączenia będą do dyspozycji tych, którzy będą chcieli dostać się do Pragi (Vltava, Praha i Morta Moravica) - nie licząc możliwości przesiadki w Czechach. Praga stanie się więc dla Śląska niezwykle łatwo dostępna. Na pozostałych relacjach sytuacja będzie wyglądała podobnie do obecnej.

W północnej części województwa także zmiany. Z 4 do 7 par wzrośnie ilość połączeń REGIO z Częstochowy do Łodzi. Nie zmieni się ilość składów do Kielc. Także do Radomska pojedzie w sumie o jedna para więcej. A na zachodzie - 12 zamiast 11 par pociągów REGIO zaplanowano z Gliwic do Opola, z czego tylko jedno (dotychczas 2) dojedzie do Wrocławia.

Na Śląsku więc dużo pozytywnych zmian. Poczekamy teraz na to, co przyniesie marcowa korekta...

fot.: slask.eska.pl

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane