czwartek, 10 grudnia 2015

OLSZTYN: 19 grudnia ruszają olsztyńskie tramwaje!

Nie 15, a 19 grudnia - dokładnie w sobotę - w Polsce uruchomiona zostanie kolejna, piętnasta sieć tramwajowa. Dla Olsztyna to wielki dzień. Z jednej strony triumf ekologii i nowoczesności, z drugiej wspaniały powrót do korzeni, ponieważ w stolicy Warmii tramwaje kursowały w latach 1907-1965. Na razie tylko jedna linia. Kolejne dołączą później.

Powrót tramwajów wymagał kilku lat przygotowań i realizacji projektu. Mimo opóźnienia wynikającego z problemów z hiszpańskim wykonawcom, miasto doprowadziło inwestycję do końca, przy współpracy z czterema nowymi wykonawcami. W mieście postarano się o nowy układ komunikacyjny, nowe, tańsze bilety komunikacji miejskiej, a także o nowoczesne pojazdy w fabryki Solarisa w Bolechowie. Olsztyńskie składy Solaris Tramino będą najszersze w Polsce - wymiar ten to 2,5 metra. Zmiana terminu związana jest przede wszystkim z większą atrakcyjnością zarówno dla mieszkańców, jak i miłośników komunikacji z całej Polski i zagranicy, których 19 grudnia w Olsztynie zapewne nie zabraknie. Będzie jasno, a dodatkowo sobota spowoduje, że więcej mieszkańców będzie miało czas na podziwianie i testowanie nowoczesnego środka transportu. 

Uroczystość uruchomienia tramwajów rozpocznie się na placu Jedności Słowiańskiej, tuż przy Wysokiej Bramie (końcówce linii 1), gdzie przy akompaniamencie hejnału z wieży ratuszowej prezydent przetnie w południe wstęgę. Następnie wszyscy goście wraz z włodarzem miasta wsiądą do tramwaju, by zapoczątkować pierwszy regularny kurs tramwaju. Tego dnia oczywiście wszyscy będą jeździć tramwajami za darmo. Miasto rozważa nawet wydłużenie tego okresu aż do Wigilii, 24 grudnia - byłoby to wydarzenie bez precedensu na skalę kraju. Olsztyńscy motorniczowie są w trakcie jazd. Każda z 38 osób, przeszkolonych w zakresie prowadzenia tramwaju w Poznaniu i Toruniu, musi wyjeździć 35 godzin. Wszak większość tych ludzi dotychczas prowadziła miejskie autobusy.

Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu zapowiada, że jako pierwsza rozpocznie funkcjonowanie linia 2, który łączy ul. Kanta z Dworcem Głównym. Jest to spowodowane właśnie szkoleniami motorniczych, które nie zdążą zakończyć się przed 19 grudnia. Dlatego pozostałe linie (1 i 3) wyjadą na trasy dopiero po świętach - nie później jednak niż 1 stycznia. Wtedy właśnie w Olsztynie wprowadzony zostanie nowy układ komunikacyjny, o którym pisałem już na blogu.

mat. ZDZiT Olsztyn

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane