piątek, 4 grudnia 2015

Pierwsze Darty odebrane, ale czy pojadą?

W środę, 2 grudnia, Urząd Transportu Kolejowego wydał dopuszczenie do ruchu dla pierwszego Darta z bydgoskiej PESY. Pojazdy, w ilości 20 sztuk zamówiło PKP Intercity do obsługi wybranych połączeń dalekobieżnych w swojej ofercie. Dopuszczenie w kolejnych dniach uzyskało dalsze 8 składów, jednak pozostałe, czyli 11 jednostek ED161 znajduje się ciągle w fazie zaawansowanego montażu. PESA zapewnia, że zdąży z dostawą do końca grudnia.

Jeszcze przed kilkoma dniami, kiedy żaden z Dartów nie był odebrany, niemal pewne było, że PKP IC nie będzie w stanie wysłać w trasy żadnego z nich od 13 grudnia. Darty miały jeździć do z Warszawy do Białegostoku, Lublina, Katowic czy Wrocławia przez Łódź. Nie wiadomo ile składów ED161 wyjedzie na trasy i gdzie ostatecznie dotrą. Pewne jest jednak, że jednostki wprowadzane będą do ruchu, podobnie jak Pendolino, stopniowo.

PESA jest w kłopocie. Łapie opóźnienia nie tylko przy swoim sztandarowym projekcie, ale także w sprawie tramwajów dla Krakowa, Łodzi czy Torunia. Z wszystkim tym firma musi zdążyć do końca grudnia. Dodatkowym ciosem było dla zakładu wyrzucenie go z przetargu na dostawę pojazdów dla województwa małopolskiego, spowodowane skargą Newagu do KIO. PESA może więc mieć w przyszłym roku problemy, ze względu na nadszarpniętą reputację i pusty koszyk zamówień.

fot. PESA Bydgoszcz S.A.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane