wtorek, 8 grudnia 2015

PKP Intercity zmienia cennik - na pierwszy ogień kategorie TLK i IC

PKP Intercity porządkuje cennik pociągów TLK i IC. Dzięki wprowadzeniu nowych, równomiernych stref kilometrowych - co 5, 10, 20 i 40 km - ceny biletów będą lepiej dopasowane do faktycznie pokonywanych odległości. W efekcie na wielu trasach pasażerowie zapłacą za podróż nawet
o kilkanaście procent mniej. Od 13 grudnia . w pociągach kategorii TLK i IC będzie obowiązywać nowy, zoptymalizowany cennik kilometrażowy. 22 strefy kilometrażowe zastąpi taryfa zbudowana z 75 proporcjonalnych części. Tym samym, ceny biletów będą lepiej dopasowane do faktycznie pokonywanej odległości, a maksymalna różnica w cenie pomiędzy kolejnymi strefami kilometrowymi wyniesie 2 zł zamiast aktualnych 11 zł.

Dla większości naszych klientów nowy podział będzie oznaczać obniżkę lub zachowanie dotychczasowej opłaty. Odczują to szczególnie pasażerowie podróżujący na krótszych trasach. Na tych odcinkach ceny spadną średnio nawet o 19%.Mniej za bilet zapłacą m.in. pasażerowie podróżujący na trasie ze Słupska do Gdyni, gdzie cena spadnie z 37 do 31 zł, czy na odcinku z Warszawy do Kutna - tu opłata obniży się o 5 zł, do 35 zł.

Optymalizacja pomoże też uniknąć dysproporcji w cenie biletu, gdy pociągi choć kursują w tej samej relacji, to innymi trasami lub z innych stacji. Obecnie, zdarzają się sytuacje, gdy pasażer za przejazd nawet na niewiele większą odległość, płaci nieproporcjonalnie więcej. Tak jest w przypadku podróży
do Ciechanowa - zmiana stacji początkowej z Warszawy Zachodniej na Warszawę Centralną pozwala zaoszczędzić 11 zł. Nowy, uporządkowany cennik eliminuje takie nierówności. Od 13 grudnia różnica w cenie biletu do Ciechanowa ze stacji Warszawa Centralna oraz Warszawa Zachodnia wyniesie niewiele ponad złotówkę.

W pociągach kursujących w dalekich relacjach ceny biletów nieznacznie wzrosną - średnio o 2%,
a maksymalnie o 11% - na trasach liczących ponad 840 km. Zmiany w cenniku unikną pasażerowie planujący podróże z wyprzedzeniem, ponieważ przewoźnik premiuje takich klientów zniżkami (30%, 20%, 10%). Wystarczy kupić bilet z kilkudniowym wyprzedzeniem aby otrzymać rabat odpowiadający zmianie w cenniku.

fot. Bartłomiej Banaszak (PKP Intercity)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane